Genel

160 kripto para borsasında sahte hacim araştırması: Sonuçlar ürkütücü

single-image

Forbes dergisi tarafından yapılan son araştırma, borsalardan alınan çok sayıda hacim verisinin sahte olduğunu gösterdi. Araştırma sonucunda, Bitcoin için kaydedilen günlük hacmin yaklaşık yüzde 51’inin büyük olasılıkla sahte olduğu bildirildi.

Forbes’un veri ve analiz direktörü Javier Pax tarafından yapılan araştırma, gerçek Bitcoin işlem verileri ile kripto para borsalarının raporladığı veriler arasında büyük bir uyumsuzluk olduğunu ortaya çıkardı. Düzenleme ve herhangi bir raporlama standardının olmaması sebebiyle, kripto para borsaları tarafından sağlanan verilerin doğruluğu konusunda büyük endişeler vardı. Şimdi Forbes da bunların çoğunun “sahte” olduğunu ileri sürüyor.

“Bitcoin alım satım işlemlerinin yüzde 50’den fazlası sahte”

Pax, kasıtlı olarak artırılan alım satım verilerini analiz ederken yaklaşık 160 kripto para işlem platformunu araştırdı. Ancak makalede bunlardan hiçbirinin adını vermedi.

Analiz, Bitcoin ile yapılan tüm işlemlerin yüzde 50’sinden fazlasının sahte olduğu veya sahte hacim artışı göstermek için yapılan ‘wash trading’ yöntemi ile gerçekleştirildiğini gösterdi.

Analist, Bitcoin işlem hacmi rakamlarına atıfta bulunarak; tahminlerine göre 14 Haziran’da bu rakamın 128 milyar dolar olduğunu ve bunun tüm borsalar tarafından bildirilen toplam 262 milyar dolardan çok daha düşük seviyede kaldığını belirtti. Bu da tüm Bitcoin alım satım faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 51’inin sahte olduğunu gösteriyor.
Makalenin yazarı buna neden olarak, düzenlenmemiş borsaların raporlama yaparken işlem hacmi rakamlarını kasıtlı olarak şişirmesini gösteriyor. Çünkü bunun onlar için daha fazla dikkat ve müşteri çekmenin kolay bir yolu olduğunu ileri sürüyor.

Küçük borsaların hacimleri, bildirdiklerinden yüzde 99 daha düşük

Piyasa verileri platformu CoinMarketCap tarafından 2019 yılında gösterilen verilerin yüzde 95’inin yanlış olduğu ortaya çıkmıştı.

Araştırmaya göre, kripto para piyasasındaki daha küçük ve pek bilinmeyen borsalar kendilerini göstermek için bu yöntemi kullanıyor. Ortaya çıkan sonuca göre, bu borsaların hacimleri, beyan ettiklerinden yüzde 80-99 daha düşük.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: