Bitcoin

Bitcoin (BTC)’i Eleştiren Kriz Kahini Uyardı: En Kötüsü Geliyor!

single-image

2000’lerin başlangıcındaki ABD krizlerini önceden tahminden eden Bitcoin karşıtı, yeni kehanetinde “en kötüsü geliyor” dedi.

Nouriel Roubini’in 2021’de söyledikleri

2021’in başlarında madenciliğin sebep olduğu devasa kirliğe dikkat çeken Nouriel Roubini, çöküş felaketi konusunda uyarıyor. Uzman, o dönemde Twitter’dan Bitcoin hakkında yazdıklarıyla tanınmaktadır. İşte Nouriel Roubini’in 2021 başlarında Bitcoin için söyledikleri:

Bitcoin (BTC) iki günde yüzde 25 düşüşle 41.000 dolardan 31.000 dolara geriledi. 24 saatte yüzde 15 düştü. İnsanlık tarihindeki en spekülatif, riskli, dolandırıcılık içeren ve manipüle edilen sözde varlık. Madenciliğin sebep olduğu devasa kirlilik dikkate alındığında gerçek değeri hala negatif, sıfır bile değil. Berbat bir çevre felaketi!

Bitcoin karşıtı Fed kaynaklı çöküş kehanetini duyurdu

Kıyamet ekonomisti şimdi ölümcül bir enflasyon, işsizlik ve daralan üretim, uzmanın başlıca endişeleri arasında. Roubini’ye göre, Fed’in şahin kararları nedeniyle önümüzde dönemlerde hisse senetlerinin %35 daha düştüğünü görebiliriz.

Roubini’nin endişe verici tahminlerini yakın tarihli bir eToro web seminerinde geldi. Uzman, enflasyonu kontrol etmek için Fed’in faiz oranlarını 2 ila 5 oranında artırması gerekebileceğini, ancak bunu yapmanın ekonomiyi yavaşlatacağını ve işsizliği artıracağını belirtti.

Ayrıca Roubini, son on yılda Amerikan hane halkı, işletmeleri ve diğer kuruluşlar tarafından agresif borçlanmanın artan faiz oranlarının bir sonucu olduğunu kaydetti. Bununla birlikte, Fed faiz oranları yükselmeye devam ederse bu borçlanmanın sorunlu hale geleceğini söyledi.

Çöküşü Fed tetikleyecek

Roubini’ye göre, enflasyonu kontrol etmek için gerekli olan faiz artışları, ekonomik çöküşü beraberimde getirecek. Böylece, ekonomik balonla bağlantılı konut, kredi, özel sermaye ve diğer varlıkların çöküşünü kaçınılmaz olacak. Roubini’ye göre, merkez bankası bu durumun bir sonucu olarak enflasyonla mücadele etmekten vazgeçerse, fiyat artışları da aynı şekilde kontrolden çıkabilir.

Bugün FED Başkanı Konuşacak: BTC, SHIB ve ETH Nasıl Etkilenir?

Raporlara göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, dünyanın gıda ve yakıt zincirlerinde krize neden oluyor. Ek olarak, Fed, COVID-19 salgınının devam eden karantina ve uluslararası ticaret kısıtlamalarının körüklediği kalıcı enflasyon nedeniyle ABD ekonomisini kaçındığından daha derin bir resesyona sokmak zorunda kalabilir. Roubini, 1970’lerin en kötü arz şoklarından bu yana Stagflasyonist bir borç krizinden endişe duyduğunu ve çok fazla borcun getirdiği küresel mali krizin çok tehlikeli bir kombinasyon olduğunu vurguladı.

Hisse senetleri ayı piyasası rallisi yaşıyor

2000’lerin sonlarında ABD konut balonunun patlamasını doğru bir şekilde öngören birkaç uzmandan biri olan ekonomist, mevcut borsadaki toparlanmanın muhtemelen bir ayı piyasası rallisi olduğunu düşündü. Buna ek olarak, ABD ekonomisinin Fed’in faiz artırımlarının bir sonucu olarak “sert bir düşüş” yaşaması durumunda hisse senetlerinin yüzde 35 daha düşebileceği konusunda uyardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: