Bitcoin

Bitcoin Açık Faizi Yükseliyor! Fiyat Yakında Ne Olacak?

single-image

On-chain veriler, Bitcoin açık faizinin son zamanlarda yavaş yavaş büyüdüğünü gösteriyor.  Kripto analisti Hououin Kyouma, bunun lider kripto fiyatında daha fazla oynaklığa yol açabileceğini söylüyor. Analistin, açıklamalarını ve değerlendirmelerini okuyucularımız için hazırladık.

Fonlama oranları nötr bir değere yaklaşırken Bitcoin açık faizi artıyor

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analistin belirttiği gibi, BTC açık faizi son birkaç gün içinde yaklaşık 500 milyon dolar kazandı. “Açık faiz”, şu anda tüm türev borsalarında açık olan BTC/USD pozisyonlarının toplam miktarını ölçen bir gösterge. Metrik hem short hem de long pozisyonları hesaba katıyor.

Bu göstergenin değeri yükseldiğinde, yatırımcıların şu anda borsalarda daha fazla pozisyon açtığı anlamına geliyor. Bu da genellikle piyasada daha yüksek bir kaldıraç oranına yol açar. Bu yüzden, bu tür bir eğilimin Bitcoin fiyatını daha değişken hale getirmesi mümkün.

Öte yandan, metrikteki düşüş, şu anda borsalarda pozisyonların kapandığını veya tasfiye edildiğini gösteriyor. Daha düşük kaldıraç genellikle kriptonun daha istikrarlı bir değerine yol açar. Bu nedenle böyle bir eğilim BTC için daha az oynaklığa neden olur. Şimdi, son birkaç gün içinde Bitcoin açık faizinin eğilimi gösteren bir grafik:

Bitcoin
Metrik değeri son günlerde tırmanmış görünüyor / Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi, Bitcoin açık faizi son birkaç gün içinde bir artış kaydetti. Bu artış yaklaşık 500 milyon dolar oldu. Bu da, göstergenin değerini 8,15 milyar dolardan 8,66 milyar dolara çıkardı.

“Bitcoin’in yakında yeni bir hareket görmesi mümkün”

Grafik ayrıca, bize BTC pozisyonlarının long ve short pozisyonlar arasındaki dağılımını anlatan bir metrik olan “finansman oranları” için verileri de içeriyor. Bu gösterge en son biraz negatif bir değere sahipti. Bu da piyasanın şu anda kısa süreli baskın bir ortama doğru hafifçe eğildiği anlamına geliyor.

Yüksek açık faiz (ve dolayısıyla yüksek kaldıraç) dönemlerinde, piyasa büyük ölçekli tasfiye olaylarını görmeye daha yatkın hale gelir. Bu tür tasfiyeler, bu dönemlerde piyasadaki oynaklığın artmasının nedenidir.

Bitcoin

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC, son birkaç gün içinde çoğunlukla yatay hareket etti. Ancak açık faiz şimdi arttığından, kripto paranın yakında yeni bir hareket görmesi mümkün. Fonlama oranları, bu yeni fiyat oynaklığının hangi yönü destekleyebileceğini gösterebilir. Ancak metriğin değeri şu anda neredeyse nötr olduğu için bir şey söylemek zor. Bu arada, yazı sırasında, Bitcoin’in fiyatı haftalık bazda %1 düşüşle 19,8 bin dolar civarında dalgalanıyor.

BTC, geçtiğimiz hafta boyunca yatay konsolidasyona devam etti / Kaynak: CoinMarketCap

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: