Genel

Bitcoin ile milyar dolarlık kara para işleminin kilit ismi için Rusya’ya çağrı

single-image

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Washington’un Moskova’ya, aralarında ABD’li basketbol yıldızı Brittney Griner ve eski deniz piyadesi Paul Whelan’ın da olduğu Rusya’da tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması için “önemli bir teklif” sunduğunu söylemişti.

Reuters’ın ulaştığı bir mektupta, kara para aklama suçlamasıyla geçen ay ABD’ye iade edilen Rus Alexander Vinnik’in avukatının, Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a Washington ile mahkum takası müzakerelerine başlama çağrısında bulunduğu bildirildi.

Moskova defalarca iade talebinde bulunmuştu

Vinnik 2017 yılında ABD’nin talebi üzerine Yunanistan’da tutuklanmış, ancak Moskova defalarca Rusya’ya iade edilmesini talep etmişti.

Yunanistan’dan Fransa’ya iade edilen Vinnik, kara para aklama suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Yunanistan’a geri gönderilmiş, ardından da ABD’ye geçerek geçtiğimiz ayın başlarında San Francisco’da hâkim karşısına çıkmıştı.

Avukat Frederic Belot, Vinnik’in, Fransa’da hücre hapsinde tutulduğunu ve tecrit stresinden dolayı psikiyatristlerin “kısmi hafıza kaybı yaşadığını belirttiklerini” söyledi.

Vinnik’in avukatı, müvekkilinin kendisine yöneltilen tüm suçlamaları defalarca reddettiğini ve reddetmeye devam ettiğini bildirdi.

Azami hapis cezası 55 yıl

ABD Adalet Bakanlığı, “Vinnik’in kullanıcılarının yüksek düzeyde anonimlikle Bitcoin işlemleri yapmasına izin veren, siber suç ve çevrimiçi kara para aklama kuruluşu olan BTC-e’nin sahibi olduğu, işlettiği ve yönettiği iddia ediliyor” dedi.

ABD Adalet Bakanlığı web sitesine göre, Vinnik’e yönelik ABD suçlamalarının azami cezası 55 yıl hapis.
Avukat Belot, “Alexander için bu süre, ömür boyu ile eşdeğerdir” dedi. Rusya, olası bir mahkum takası konusunda ABD ile “sessiz diplomasi” yürüttüğünü defalarca ifade etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: