Genel

SEC, ARK 21Shares Bitcoin ETF başvurusu için geri bildirim istedi

single-image

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ark Invest ve 21Shares’in Bitcoin ETF’sini listelenmesi ve alım satımı için kural değişikliği önerisinin onaylanma sürecini belirlemek adına işlemleri başlattı. SEC, yatırım şirketlerinin spot Bitcoin ETF’sine yeşil ışık yakıp yakmama konusunda piyasadan geri bildirim istiyor.

SEC, geri bildirimin bir parçası olarak, spot Bitcoin ETF’lerinin potansiyel dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu risklerine yol açıp açmayacağından emin olmak istiyor.

“İşlemlerin başlatılması hemen sonuçlanacağı anlamına gelmiyor”

SEC’in kararında, “Önerilen kural değişikliğinin ortaya çıkardığı yasal ve politik sorunlar göz önüne alındığında, işlemlerin başlatılması şu anda uygundur” denildi. Kararda ayrıca, işlemlerin başlatılmasının, komisyonun bir sonuca ulaştığı anlamına gelmeyeceğinin de altı çizildi.

Daha önce reddedilmişti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Nisan ayında ARK 21Shares Bitcoin ETF başvurusunu yatırımcı koruması eksikliğini öne sürerek reddetmişti.

13 Mayıs’ta Cboe BZX Borsası, bir spot Bitcoin ETF’sini listelemek ve ticaretini yapmak için SEC’ye başvurmuştu. SEC 12 Temmuz’da, yatırım şirketi ARK Invest ve 21Shares’in Bitcoin ETF başvurusunun inceleme süresini uzatmıştı.

ABD’li kurum, bugüne kadar herhangi bir spot Bitcoin ETF’ine onay vermedi. Vadeli işlem sözleşmelerine dayalı Bitcoin ETF’leri ise onay aldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: