Genel

USDC ihraççısı Circle’dan Binance yorumu: Bizim için olumlu

single-image

Dünyanın açık ara en büyük hacmine sahip borsası Binance dün yaptığı açıklamayla 29 Eylül günü TSİ 06’da USDC, USDP ve TUSD sabit coin’lerinin BUSD’ye dönüştürüleceğini açıkladı. Bu tarihten sonra da USDC, USDP ve TUSD sabit coin’leriyle spot işlem yapılamayacak.

Binance’in bu adımı kripto para sektörü içinde büyük ses getirirken, yorumu merakla beklenen isimlerin başında ise USDC ihraççısı olan Circle şirketinin CEO’su Jeremy Allaire geliyordu.

“USDC kullanım alanı artacak”

Allaire, bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada Binance adımının kendileri için olumsuz bir durum teşkil etmediğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Wintermute’tan bilgilendirici bir bakış açısı… Nokta atışı bir yorum… Binance’te tek bir noktaya yönelmiş dolar defterleri… FTX ve Coinbase’de olduğu gibi… Bu iyi bir şey. USDC kullanım alanı daha da arttı”

“Tether zemin kaybetmeye devam edecek”

Allaire’in tweet’inde referans verdiği Wintermute ise kripto para endüstrisinin bilinen piyasa yapıcılarından bir tanesi… Wintermute’un CEO’su Evgeny Gaevoy da yaptığı değerlendirmede Binance’in bu hamlesinden tek zararlı çıkan kurumun Tether yani USDT sabit coin’i olacağını belirtmişti:

“USDC konusunda yapılan haberlerin yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Birçok sabit coin çiftini kaldırmak iyi bir şeydir. Likidiye, sabit coin’ler arasında bölünmek zorunda değil. Bu durum hem piyasa yapıcıların işini kolaylaştıracak hem de piyasaları daha likit hale getirecektir. Bu durum ayrıca USDC, TUSD ve diğerleri için de olumludur. Zaten hala Binance’e USDC yatırıp çekmeye devam edebileceksiniz. Kaldıraçlı işlem için daha önce USDC’lerinizi BUSD ya da USDT’ye çevirmeniz gerekiyordu. Şimdi bu işlemi atlayabileceksiniz. USDC’nin kullanım alanının artması, ki ben düşündüğünüzden daha fazla arttığı konusunda ısrarcıyım, kullanıcılar için de iyi olacak. Burada tek kaybeden USDT gibi gözüküyor. Uzun vadede, USDT olmayan çiftlerdeki likidite artacaktır. Tether, operasyonel etkinliğini yani üretim ve çekim maliyetlerini azaltmadığı sürece burada zemin kaybetmeye devam edebilir. Sonuç olarak bu bir USDC’yi liste dışı bırakma olayı değil. ABD bazlı sabit coin’ler karşısında Tether’in daha fazla zemin kaybetmesi adına atılan büyük bir adım”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: