Genel

Brezilya’da kripto para beyanları rekor kırdı: Vergi Dairesi açıkladı

single-image

Yıllardır yaşanan enflasyon ve ekonomik krizler Güney Amerika halklarının da çareyi kripto paralara geçmekte bulmasına neden olurken, bölgenin en büyük ekonomisi olarak görülen Brezilya’da bu durum resmi rakamlara da yansıdı. Brezilya Vergi Dairesi, Temmuz ayında 1 milyon 336 bin 715 vatandaşın kripto para beyanında bulunduğunu açıkladı.

Brezilya’da 2019’da yürürlüğe giren kanunla beraber vatandaşların ellerindeki kripto paraları bildirmeleri gerekiyor. Bu durum, merkezi borsalarda yapılmayan işlemlerden elde edilen kripto paralar için de geçerli…

Katlanarak artıyor

Kurumdan yapılan açıklamalara bakıldığında kripto para bildiriminde bulunan vatandaş sayısının her ay katlanarak arttığı görülüyor. Örnek olarak Mayıs ayında 365 bin olan bu sayı, Haziran’da 800 bin ve Temmuz’da da 1 milyon 300 bin oldu. Ağustos rakamlarının ise henüz hazır olmadığı belirtildi.

Kadınlar da daha fazla kullanmaya başladı

Öte yandan kadınların kripto paralara olan bakış açısında da olumlu yönde bir artış söz konusu… İstatistiklere göre kadınların kripto para işlemlerinde Temmuz ayında yüzde 4’lük bir artış söz konusu… Temmuz ayındaki kadın işlem oranı da %20.

En çok tercih edilen coin’ler USDT ve Bitcoin

Vergi dairesinin açıkladığı rakamlarda en çok işlem yapılan kripto paraların da USDT ve Bitcoin olduğu belirtildi. Kurum ayrıca kısa süre önce yaptığı bir açıklamada da 2021’in başından Ekim ayına kadar ülkede toplamda 4 milyar dolarlık kripto para alımı yapıldığını duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: