Genel

Beyaz Saray’dan kripto madencilik uyarısı: “İklimi tehdit ediyor”

single-image

Son yıllarda özellikle iklim üzerinde etkisi olduğu belirtilen kripto para madenciliği operasyonları konusunda Beyaz Saray da topa girdi. Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisi’nin hazırladığı raporda Bitcoin tarzı kripto paraların madenciliğinin, ABD’nin iklim değişikliğine karşı yürüttüğü mücadeleyi engelleyebileceği kaydedildi.

“Federal hükumet ve eyaletler kripto endüstrisiyle biraraya gelmeli”

Yazılan raporda hükumetin enerji kullanımı hakkında daha fazla veri toplaması ve standartlar belirlemek için eyaletler ile kripto endüstrisini biraraya getirerek çalışmalar yapması gerektiği yazıldı.

“Evlerdeki bilgisayarlar kadar enerji harcanıyor”

Raporda ayrıca ilginç bir de kıyaslama yapıldı ve ABD’deki evlerde kullanılan bilgisayarların harcadığı toplam enerji kadar, kripto para madenciliği operasyonlarının da enerji harcadığı belirtildi:

“Kullanılan teknolojinin enerji yoğunluğuna göre kripto varlıkları, ABD’nin sıfır karbon emisyonu amacına giden çalışmalarını engelleyebilir. Bugün ABD’deki kripto para madenciliği faaliyetleri, artık evlerde kullanılan bilgisayarların toplam harcadığı enerji seviyesine gelmiştir”

ABD’nin madencilik payı %38 oldu

Beyaz Saray’ın raporunda önemli istatistikler de yer aldı. Buna göre ABD’nin dünya madenciliğindeki payı 2020 yılında %3.5 iken, bugün ise %38’e çıkmış durumda… Raporda ayrıca birçok kez örnek verilen Arjantin detayına da değindildi ve kripto paraların harcadığı enerjinin Arjantin ve Avustralya’dan daha fazla olduğu dile getirildi.

Raporun madencilik sisteminden hisse kanıtı sistemine geçecek olan Ethereum’daki Merge güncellemesine 1 haftalık süre kala ortaya çıkması da dikkat çekiyor. Bu geliştirmenin ardından Ethereum’un enerji harcaması %99’luk oranda azalacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: