Bitcoin

Bitcoin Dibe Vurdu Mu? Kriz Kâhini: Daha Bitmedi!

single-image

Uzman yatırımcı ve Scion Asset Management’ın kurucusu Michael Burry, ekonomi için bir başka korkunç uyarıda bulunuyor. Burry dün akşam 2008 düzeyinde bir ekonomik felaket öngördü. Tahminlerini Bitcoin, kripto para piyasası ve SPAC piyasasındaki çöküşlere dayandırdı. Hafifçe soğuyan enflasyonun tekrar ısınacağına inanıyor.

Michael Burry neden dibin henüz gelmediğini düşünüyor?

Burry, enflasyonun ani bir artış gösterdiğine inanıyor. Geçici rahatlama, ekonominin iyileşmesinin bir sonucu değil, doğası gereğidir. Ayrıca enflasyon seviyelerini düşürmek için Biden yönetimine veya Fed’e kredi vermeyi reddediyor.

Enflasyonun güçlü bir göstergesi olan Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi 13 Eylül’de açıklanacak.

Enflasyon Bitcoin ve kripto para piyasasını nasıl etkiler?

Enflasyonun kripto piyasası üzerinde önemli bir etkisi var. Kripto piyasası, geleneksel piyasalarla güçlü bir şekilde ilişkilidir ve makroekonomik faktörlerden büyük ölçüde etkilenir. Federal Rezerv, ABD’deki enflasyon seviyelerini kontrol etmekten sorumludur. Bunu genellikle faiz artırımları ve niceliksel sıkılaştırma yoluyla yapar.

Yüksek faiz oranları, hisse senedi ve kripto piyasasının düşmesine neden olabilir. Haziran ayında normalden daha yüksek bir faiz oranı artışı, kripto pazarında büyük bir çöküşe neden oldu. Arka arkaya enflasyon verileri, enflasyonun hafifçe soğumasını vurguladı. Ağustos ayında açıklanan TÜFE verileri tahmin edilenin altında kaldı.

Benzer şekilde Ağustos ayında açıklanan Kişisel Tüketim Harcamaları verileri de aynı eğilimi göstermiştir. Buna rağmen, Merkez Bankası şahin duruşunu sürdürdü. Fed %2’lik bir enflasyon hedefi hedefliyor ve bu noktaya kadar şahin duruşunu sürdürecek.

Burry’nin uyarısı tutarsa, Fed daha da güçlü bir duruş sergileyebilir. Birçok uzman, Eylül FOMC toplantısında 100 baz puanlık bir faiz artışından şimdiden korkuyor.

Michael Burry dibi henüz görmediğimizi söylüyor

Michael Burry’nin uyarısı burada bitmiyor. Ayrıca dibin içeride olmadığını da tahmin ediyor. Burry’e göre, endüstriler arasında büyük çaplı başarısızlıklara tanık olunduğunda dip içeride olacak. Ayrıca, iki SPAC ETF’nin başarısızlığı dip demek için yeterli değil. Burry’nin kripto piyasacındaki büyük likidite krizini bir başarısızlık olarak görüp görmediği belli değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: