Bitcoin

Madenci Kapitülasyonu Bitcoin İçin İyi mi yoksa Kötü Haber mi?

single-image

Lider kripto geçen yıl sonunda gördüğü 69 bin dolarlık zirvesinden bu yıl içinde 18 bin dolara kadar düştü. Bu da üretimin maliyetleri karşılamaması nedeniyle Bitcoin madencilerini oldukça zor durumda bıraktı. Öte yandan, acımasız olsa da, madencilik karlılığındaki dalgalanmalar ağı kârsız operasyonlardan ve oynaklığa dayanamayan zayıf madencilerden arındırıyor.

Madenciler Bitcoin’lerini satıyor ve sistemden çıkıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin’in son derece değişken fiyatı, kripto piyasasının çoğunu harap etti. Şimdi de madencileri kendisiyle birlikte aşağı çekiyor. Genellikle Bitcoin ağının temeli ve en dayanıklı oyuncuları olarak düşünülse de madenciler hızla düşen kar marjlarından mustarip.

Bitcoin madencilik zorluğu şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %1 altında. Bu yüzden, madencilerin büyük bir yüzdesini ağdan çıkarıyor. Madencilik karlılığı, terra hash başına madencilik geliri Eylül başında 5.000 doların altına düştü. Bu da en düşük noktalarından birine ulaşmak üzere olduğunu gösteriyor.

Bitcoin
Madencinin terra hash başına geliri / Kaynak: Glassnode

Bitcoin madencileri, artan madencilik zorluğu ve azalan karlılık ile karşı karşıya. Bu yüzden madenciler, BTC varlıklarını toplu halde satmak zorunda kaldılar. Madenci adreslerinde tutulan toplam Bitcoin arzı Temmuz ayında 1,84 milyon BTC ile zirveye ulaştı. O zamandan beri madenciler, 12.000 BTC’den fazla sattı.

Bitcoin, Kasım 2021’de 69 bin dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Glassnode’dan gelen veriler, o zaman da benzer bir teslimiyetin gerçekleştiğini gösterdi. O sırada madenciler yaklaşık 30.000 BTC sattı. Madenciler sonbahar boyunca benzer bir model izlerlerse, önümüzdeki haftalarda daha da büyük bir satış mümkün.

Bitcoin
Madenci adreslerinde tutulan BTC arzının 30 günlük değişimi / Kaynak: Glassnode

“Büyük satış, uzun vadede Bitcoin için gerçekten iyi olabilir”

Bu arada Hash Ribbons, en kötü teslimiyetin sona erdiğini gösteriyor. Ayrıca, küçülen madenci dengeleri farklı bir tablo çiziyor.

Bitcoin
Madenci cüzdanlarındaki Bitcoin bakiyesi / Kaynak: Glassnode

Bununla birlikte uzmanlara göre, son iki ayda gördüğümüz büyük satış, uzun vadede BTC için gerçekten iyi olabilir. Acımasız olsa da, madencilik karlılığındaki dalgalanmalar ağı kârsız operasyonlardan ve oynaklığa dayanamayan zayıf madencilerden arındırıyor. Piyasa istikrara kavuştuğunda, Bitcoin ağı en dayanıklı ve en karlı madencilerin omuzlarında kalacak. Bu da gelecekteki döngüler ve oynaklık için onları güçlendirecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: