Bitcoin

Nobel Ödüllü Ekonomistten Şaşırtan Altın ve Bitcoin Tahmini!

single-image

Ekonomide Nobel ödüllü Eugene Fama, lider kripto Bitcoin ve ‘güvenli liman’ altın konusunda görüşlerini paylaştı. Fama, Bitcoin’in gerçek değerinin sıfır olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, altının ‘korkunç’ bir enflasyon riskinden korunma olduğunu söylüyor.

“Altın berbat bir enflasyon koruması; Bitcoin’in gerçek bir değeri yok!”

Varlık fiyatlandırması, portföy teorisi ve etkin piyasa hipotezi konusundaki çalışmaları nedeniyle Eugene Fama, 2013 yılında Nobel Ödülü’nü kazandı. Chicago Üniversitesi Finans Profesörü Eugene Fama, Bitcoin ve altının uzun vadeli yatırım olarak kötü olduğunu söylüyor. Ekonomist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu, piyasanın, Bitcoin’in bir değerinin olmadığını anlamadığı bir durum. Şu anda, sanırım dolandırıcılar bile işlem yapmıyor ve elinde tutuyor. Muhtemelen işlem yapacaklar. Sonra başka bir şey için çabucak vazgeçecekler. Çünkü çok riskli.

Fama, altın söz konusu olduğunda, ‘son derece değişken bir fiyatı’ olduğunu kaydediyor. Mal ve hizmet fiyatlarına göre fiyatının çok değişken olması nedeniyle enflasyona karşı korkunç bir koruma olduğunu ifade ediyor.

Altın

Enflasyon ve ABD doları

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD’de manşet enflasyon Haziran ayında %8,5 oldu. Böylece ABD, 40 yılın ikinci en yüksek seviyesini gördü. Eugene Fama, enflasyonun kendisini ‘çok endişelendirdiğini’ söylüyor. Bu bağlamda ekonomist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Enflasyonla mücadele etmek için eski günlerde Fed, rezerv arzını daraltırdı. Ama şimdi bunu, rezervlerdeki faiz oranını yükselterek, insanları diğer varlıkları elinde tutmaya veya başka bir şey yapmaya daha az istekli hale getirerek yapabileceğini düşünüyor. Ancak, soru şu ki, bu faiz oranı ne kadar yüksek olmalı?

Fama, “Fed, faiz oranlarını yüksek seviyelere çıkarsa bile enflasyonu sabitlemek için işe yarayıp yaramayacağını bilmiyoruz” diyor. Çünkü, bu rejimin daha önce hiç olmadığını kaydediyor. Ayrıca, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yerinde olsaydı, “başka bir iş bulacağını” da sözlerine ekliyor.

Altın

Etkin Piyasalar Hipotezi?

Etkin piyasa hipotezi (EMH), kısmen bu alandaki çalışmaları nedeniyle Nobel Ödülü kazanan Fama ile yakından ilişkili. EMH, mevcut tüm bilgiler zaten fiyatlandırılmış olduğundan, ortalama olarak piyasayı yenmenin mümkün olmadığını iddia ediyor. Fama, bunu şu şekilde açıklıyor:

EMH’nin yatırımcılar için gösterdiği ana sonuç, piyasayı yenmenin imkansız olması. Yani, temel olarak, pasif yatırım ilerlemenin yolu.

Altın

Fama ayrıca, insider trading’in EMH’yi zayıflatabileceğine işaret ediyor. Bu çerçevede, piyasaların insider trader’lar nedeniyle verimli olmadığı uyarısını ekliyor. Ekonomist, EMH’nin yönetilen fonlar üzerindeki etkilerine ve teknik analize de değiniyor. Bunlar için şu yorumu yapıyor:

Aktif yöneticilere baktığınızda, herkes özel bilgilere sahip olduğunu iddia ediyor ve çoğunun yok. Teknik analize gelince, hakaret etmek istemiyorum, ama temelde bunun umutsuz bir faaliyet olduğunu düşünüyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: