Bitcoin

Bitcoin Yatırımcıları Ne Yapıyor: Birikim mi Harcama mı?

single-image

Bitcoin (BTC) piyasası, son birkaç ayda farklı birikim/dağıtım aşamalarından geçti. Geçen yıl çift zirve oluşumunun ardından yaşanan piyasa çöküşü sırasında, piyasa katılımcıları dipten satın aldılar. Çünkü bunun piyasaya girmek için mükemmel bir fırsat olduğunu düşündüler. Sonuç olarak, birikim eğilimi oldukça rafine kaldı. Peki, şu anda Bitcoin yatırımcıları neler yapıyor?

Bitcoin yatırımcıları birikim aşamasında mı?

Geçen yıl boyunca birikim eğilimi, rafine kaldı. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere 1’e doğru (mor) yöneldi. Bir sonraki aşamada, katılımcılar ayı piyasası onayını aldıkça, gizli yatırımcılarının başı çektiği dağıtım eğilimi şekillendi. Ardından, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Terra ekosistemi çöktü. Çöküş sırasında, düşükler satın alındıkça birikim yeniden ortaya çıktı. Şimdi, şu anda dördüncü aşamadayız ve çıkış likiditesi arayışı devam ediyor.

Glassnode’a göre, coin dağıtma ve kâr alma fırsatı, kısa vadeli yatırımcılar tarafından geç fırsat olarak görüldü. Sonuç olarak, yukarıda gösterildiği gibi, eğilim puanı oldukça zayıf kalmaya devam ediyor. Söz konusu eğilim sayesinde Bitcoin, gerçekleşen fiyatının altında işlem görmeye devam ediyor. Gerçekleşen fiyat, dolaşımdaki her bir coin’in en son satın alındığı ortalama fiyattır.

Zaman çerçevesi uzuyor

Bununla birlikte, çok yıllık makro zaman diliminde, tersine bir eğilim söz konusudur. Makro hodling davranışları farklı verilere işaret ediyor. Uzun vadeli HODLer birikimi veya harcaması ile ilgili eğilimleri belirlemeye yardımcı olur. Temel kurala göre, düşüş eğilimleri HODLing’e işaret ederken, yükseliş eğilimleri harcamaya işaret ediyor. Aşağıda gösterildiği gibi, canlılık şu anda güçlü bir düşüş eğiliminde. 2018 sonrası ayı piyasasının üçlü zirvelerinin altına düştü. Glassnode’a göre aynısı şu an gerçekleşiyor. Glassnode, “HODLing, baskın bir rejimle çakışıyor” diyor.

Ayrıca arz dinamiklerine ve birikim adreslerine göz atmak gerekiyor. Bu durum, argümanın gerçekten kararlı olup olmadığını daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Aşağıda gösterildiği gibi, birikim adresleri tarafından “patlayıcı bir artış” mevcut. Bunun yanında likit olmayan arz da artıyor. Aynı şey kesinlikle olumlu bir şeye işaret ediyor. Bu nedenle Glassnode, uzun zamanlı yatırımcılar arzının önümüzdeki aylarda yükselmeye devam edeceğini vurguluyor. Ayrıca ağ canlılığı ve HODLer rejimiyle birleşince, duruma ağırlık sağlıyor.

Bu nedenle, uzmanlara göre, Bitcoin’in şu anda kısa vadeli sahiplerine stres testi yaptığı sonucunu çıkarırız. Uzun vadeli HODLer’lar ise devam eden fiyat hareketlerinden hiçbir etki hissetmiyor gibi duruyor.  Şu anda Bitcoin, yüzde 2’lik bir yükseliş ile 21.650 dolardan el değiştiriyor. Son 7 günde yüzde 9.2 yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: