Genel

Ripple’ın kurucu ismi, yeni bir şirket kurdu ve hedef ise uzay

single-image

Kripto para tarihinde kilit bir öneme sahip, Mt. Gox’un ilk kurucusu, Ripple ve Stellar’ın kurucularından Jed McCaleb, Quartz‘a göre, yapay yerçekimine sahip uzay istasyonları inşa etmeyi amaçlayan Vast adında yeni bir şirket kurdu.

Yörüngede ve genel olarak uzayda bir faaliyet patlamasının yaşanacağını söyleyen McCaleb, çoklu istasyonların yüksek talep göreceğini, ilk olmasalar bile ilklerden biri olacaklarını ileri sürdü.

Uzayda astronotların bilimsel deneyler yapabileceği, özel ürünler üretebileceği ve hatta başka uzay araçları inşa edebileceği bir atölye kurmanın, daha önce hiç havacılık işi yönetmemiş bir yazılım girişimcisi için zor bir görev olacağı söyleniyor.

Önemli rakipler göz korkutuyor

Vast, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kendi modülü bulunan ve özel astronotlar yetiştiren Axiom Space, NASA’ın uzay atıklarına özel çözümler sunan Nanoracks ve Jeff Bezos’un uzay istasyonu geliştiren uzay şirketi Blue Origin gibi firmalarla rekabet edecek.

Bir uzay istasyonu nasıl inşa edilir?

Böyle bir görevin önündeki ilk engelin maliyet olacağı biliniyor. Elon Musk’ın SpaceX’i tarafından inşa edilen roketler, yörüngeye erişimin fiyatını düşürse de önemli bir altyapı hala ucuz değil. Örneğin ISS 100 milyar dolardan fazlaya mal oldu. McCaleb kendi istasyonunun çok daha ucuza mal olacağını düşünse de geliştirme, test, fırlatma, inşaat ve operasyonlar hesaba katıldığında böyle bir girişimin bir milyar dolardan daha fazla bir fiyata mal olması muhtemel gözüküyor.

Vast’ı şu ana kadar diğerlerinden ayıran faktör, yapay yerçekimine sahip bir uzay istasyonu yaratma niyetindeki büyük ısrarı. Özel uzay istasyonları için mevcut planlar, astronotların mikro yerçekiminde yüzdüğü Uluslararası Uzay İstasyonu’na benzer yaşam alanları öngörüyor. Ancak bu ortam, özellikle uzun süreli kalışlarda, görme yetisinin azalması ve kemik yoğunluğunun kaybı da dahil olmak üzere önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Vast’ın henüz böyle bir uzay istasyonu için geliştirdiği konseptin ayrıntılarını paylaşmaya hazır olmadığı görülüyor.

“Vast’ın geleceği kriptoya bağlı değil”

Net servetinin milyarlarca dolar olduğu tahmin edilen McCaleb, Vast’a ne kadar yatırım yaptığını ise açıklamıyor. Vast, ilk yaşam alanının piyasaya çıkması yoluyla işletmeyi kendi kendine finanse etmeyi planlıyor ancak uzun vadede sürdürülebilir bir girişim olmasını istiyor. “Hala bir miktar kripto param var ama bunun değişken olduğunu biliyorum” diyen McCaleb’e göre Vast’ın geleceği kripto para piyasalarına bağlı değil.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: