Genel

ABD başkanı Joe Biden’dan enflasyon açıklaması

single-image

ABD başkanı Joe Biden, ülkedeki enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek gelmesine rağmen genel bir düşüş trendi içinde olmasını olumlu gördüğünü belirten bir açıklama yaptı.

Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Biden, maaşların arttığını, fiyatların düştüğünü ve ailelerin daha iyi şartlarda yaşadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bugün açıklanan veriler küresel enflasyonun ülkemizde düşmesi adına daha fazla ilerleme kaydedildiğini göstermiştir. Genel fiyatlar son 2 ayda yatay şekilde gitmektedir. Bu durum Amerikalı aileler için iyi olsa da yapacak hala daha fazla işimiz var. Yaz başından bu yana benzin fiyatlarında varil başına 1.30 dolarlık düşüş oldu. Marketlerde bir önceki aya göre fiyatların yine düştüğünü görüyoruz. Maaşlar arttı ve yoğun şekilde çalışan Amerikan aileleri nefes alacak bir boşluk bulmuş oldular. Enfşasyonu düşürmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bu yüzden Enflasyonu Düşürme Yasası’nı geçirdik. Sağlık ve enerji maliyetlerini düşürmek istiyoruz”

Enflasyon beklenenden yüksek geldi

Bilindiği üzere bugün TSİ 15.30’da açıklanan veriler ABD’de yıllık enflasyonun Ağustos ayında %8.3 olduğunu göstermişti. Beklentiler ise %8.1 civarındaydı. Ağustos rakamı ise %8.5’ti. Bitcoin fiyatı ise verilerin açıklanmasının ardından yaklaşık 15 dakiakda bin dolarlık bir düşüş gelmişti. Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 21 bin 200 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: