Genel

Bitcoin yasağı, durdurmadı: Kriptoyu en çok benimseyen ülkeler

single-image

Çin hükümeti, kripto para ile ilgili hizmetlere yönelik kapsamlı baskı ve yasaklara rağmen ülke, en popüler kripto paradan vazgeçmiyor. Çin, şu anda dijital varlıkların kazandığı benimseme açısından ilk on ülke arasında yer alıyor.

Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis tarafından yayımlanan “2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi” başlıklı rapora göre, Asya’nın ekonomik devi 2022 küresel kripto benimseme endeksinde 0,535 genel puanla onuncu sırada bulunuyor.

Vietnam zirvedeki yerini sağlamlaştırdı

Çin, geçen yılki 13. sıralamasından üç basamak yükselirken, Vietnam 1 endeks puanıyla üst üste ikinci kez zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. Filipinler 0,753 puanla ikinci sırada yer alırken, onu 0,694 puanla Ukrayna izledi. Hindistan ise 0,663 puanla dördüncü sırada yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri de 0.653 endeks puanı ilk beşi tamamlıyor.

Araştırmaya göre, Çin’de merkezi kripto para hizmetlerinin kullanımında önemli bir artış görüldü. Bu da genel ve bireysel yatırımlar üzerinde bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırmada, “Çin hükümetinin, Eylül 2021’de açıkladığı tüm kripto para birimi işlemlerine yönelik yasakları ve kripto faaliyetlerine ilişkin baskısı göz önüne alındığında bu sonuçların özellikle ilginç” bulunduğu belirtildi. Şirket ayrıca, “Verilerimiz, yasağın ya etkisiz olduğunu ya da gerektiği şekilde uygulanmadığını gösteriyor.” dedi.

Ancak Chainalysis, çalışmanın sanal özel ağların (VPN’ler) kullanımını hesaba katmadığına dikkat çekti. Bu da kripto para trader’larının izlerini gizleme konusunda daha az endişe duyduklarını gösteriyor.

Türkiye 12. sırada

Öte yandan Türkiye ise 0.519 puan aldı ve bu puan ile 12. sıraya oturdu. Türkiye’nin bir basamak üzerinde Nijerya, bir basamak altında ise Arjantin bulunuyor.

Sıralamada ilk 20 ülke şöyle:

 1. Vietnam
 2. Filipinler
 3. Ukrayna
 4. Hindistan
 5. ABD
 6. Pakistan
 7. Brezilya
 8. Tayland
 9. Rusya
 10. Çin
 11. Nijerya
 12. Türkiye
 13. Arjantin
 14. Fas
 15. Kolombiya
 16. Nepal
 17. İngiltere
 18. Ekvador
 19. Kenya
 20. Endonezya

Çin’in kripto yasağı

Çin, sektörün finansal istikrarı tehdit ettiği gerekçesiyle geçen yıl kripto para ticareti ve madenciliğini yasaklamıştı. Ülkenin bu hamlesi Bitcoin fiyatlarının düşmesine neden olurken madencilik faaliyetleri de olumsuz etkilenmişti.

Ancak o zamandan bu yana madencilik faaliyetleri, operatörlerin kriptoya karşı ılımlı davranan bölgelere göç etmesiyle toparlanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Adblock test (Why?)

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: