Genel

Ethereum Merge sonrası SEC başkanından “staking” açıklaması

single-image

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Ethereum‘un Proof of Stake’e geçişi sonrası kripto paraların menkul kıymet durumuyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Gensler, kripto paralarda adeta bir dönüm noktası olan bu gelişme ile ilgili olarak Senato’daki toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, staking mekanizmasına sahip projelerin bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için kullanılan Howey testini geçebileceğini söyledi. Mahkemeler tarafından kullanılan bu test, yatırımcıların üçüncü tarafların çalışmalarından bir getiri elde etmeyi beklemeyip beklemediklerini dikkate alıyor.

Gensler, herhangi bir kripto paradan spesifik olarak bahsetmediğini belirterek “Coin açısından… [Staking] Howey testi altında, yatırım yapan insanların başkalarının çalışmalarına bağlı olarak kar beklediklerinin bir diğer göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Ethereum’un geçiş yaptığı Proof of Stake’te yatırımcıların getiri elde etmeleri için token’larını belirli bir süre boyunca kilitlemelerine imkan tanınıyor.

Gensler ayrıca, kripto para borsaları gibi aracı kurumların müşterilerine stake hizmetleri sunmasını kredi vermeye benzetiyor. SEC Başkanı, daha önce birçok defa kripto kredi ürünleri sunan şirketlerin kurumuna kayıtlı olmaları gerektiğini ifade etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: