Bitcoin

ABD’den Spot Bitcoin (BTC) ETF’i İçin Yeşil Işık Yakan Gelişme

single-image

Brezilya merkezli varlık yöneticisi Hashdex ABD’den “1933 Menkul Kıymetler Yasası” kapsamında Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) onayı alan ilk kurum oldu.

Global çapta 260 binden fazla kullanıcısı olan Hashdex, ABD’de vadeli ETF’ini piyasaya sürdü. Şimdiye kadar ABD üzerinde birçok vadeli ETF piyasaya sürülmüştü fakat bunların hepsi 1940 tarihli “Yatırım Şirketi Yasası” kapsamında yürürlüğe koyulmuştu. Hasdex ETF’i ise 1933 tarihli “Menkul Kıymetler Yasası” kapsamında onaylandı ve piyasaya sürüldü. Perşembe günü ilk işlemlerine başlayan ETF, “DEFI” koduyla kullanıcılara sunuldu.

Bu durum kullanıcılar ve kripto para yorumcuları üzerinde olası bir spot Bitcoin ETF ihtimalinin düşüncelerini artırdı. 1933 Yasası kapsamında bir kripto para ürünü için gelen bu ilk onay, düzenleyicilerin sahip olduğu düşünce şeklinde önemli bir değişiklik olarak görülüyor. Uzun zamandır kripto para camiası tarafından ABD onaylı spot Bitcoin ETF‘in beklendiği biliniyor ve bu durumun gerçekleşmesi halinde piyasalar üzerinde olumlu bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Hashdex pazarlama müdürü Bruno Sousa konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Kripto ürünlerinin incelenmesinin, bir bütün olarak kripto incelemesinden ziyade ürünün kendisinin nasıl çalıştığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum ve bence bu olumlu bir gelişme. Zaman içinde büyüyen bir normalleşme ve kripto paraları kabullenme durumu var. Bu noktada, hepimizin bir şeyler üretmek için ayı piyasasında daha fazla çaba göstermesi gerekiyor.

Sousa’nın bu olumlu ifadeleri piyasalar üzerinde bir heyecanı tetiklemiş olsa da öte yandan bu durumun kısa vadeli olarak bir şeyleri değiştirmeyeceğini düşünenler de bulunuyor. ABD merkezli The ETF Store’un Başkanı Nate Geraci Bloomberg’e verdiği bir demeçte, ABD’nin kripto paralar üzerinde tam bir regülatif kontrolü sağlamadan önce bir spot Bitcoin ETF’i onaylamasının pek mümkün görünmediğini belirtti.

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: