Bitcoin

FED Faiz Artışı Bitcoin (BTC)’i Nasıl Etkileyecek?

single-image

Piyasanın önümüzdeki hafta ne kadar dalgalı olacağı Fed’in faiz artırımının ardından belli olacak. Bunun nedeni, enflasyonu yenmek için gelecek hafta başka bir büyük oran artışı açıklaması. Fed, Temmuz ayındaki son toplantısında faiz oranlarını %0,75 artırarak yıl başından bu yana dördüncü kez art arda artırdı. Bitcoin, altın ve geleneksel piyasa her seferinde farklı yönde tepkiler verdi.

Başka bir faiz artışı Bitcoin fiyatını nasıl etkiler?

Son dört Fed toplantısı gibi bir şey olursa, kripto yatırımcıları gelecek hafta başka bir hız treni içinde olacaklar. Grafikler, Mart, Mayıs ve Haziran aylarında yapılan Fed toplantılarının ardından Bitcoin fiyatının en az %10 veya daha fazla düştüğünü gösteriyor. Temmuz ayındaki toplantıyı izleyen düşüş daha az şiddetliydi. Ancak, kripto piyasasındaki düşüşlere karşılık gelen açık bir Fed oranı artış modeli var.

İşte o 4 grafik

Bitcoin’in fiyatı, yeniden yükselmeden önce Fed’in bu yılki ikinci toplantısıyla aynı hafta olan 13 Mart haftasında kısaca düştü. Fed, 2018’den bu yana ilk artış olan yüzde 0.25’lik faiz artışını onayladı.

Bitcoin’in fiyatı, Fed’in 3 ve 4 Mayıs’taki toplantısından hemen sonra yükseldi. Ancak daha sonra 6 Mayıs’ta önemli ölçüde düşmeye başladı.

Bitcoin’in fiyatı, Fed’in 14 ve 15 Haziran’daki iki günlük toplantısının ardından 17.500 dolara kadar düştü. Fed, faiz oranlarını %0.75 artırdı.

Geçmiş veriler, özellikle değişken ve öngörülemeyen kripto piyasasında, piyasaların gelecekte nasıl tepki vereceğini açıkça göstermez. Ancak, yatırımcıların Fed’in bir sonraki beklenen faiz artışı duyurusunun ardından gelecek hafta yeni volatilite beklemeleri güvenli bir seçenek. 

FED Faiz Artışı Bitcoin (BTC)'i Nasıl Etkileyecek?

Fed faiz kararı neden etkili 

Agresif faiz artışları kripto fiyatları için olumlu değildir. Uzmanlar dalgalanmanın kısa vadede devam edeceğini söylüyor. Hisse senedi ve kripto gibi riskli varlıklar, 2022’nin başlangıcından bu yana yoğun bir şekilde kolereydi. Her ikisi de aylar boyunca birlikte hareket etti. Sonuç olarak, borsa başka bir faiz artışı nedeniyle düşerse, kripto piyasası da muhtemelen düşecek. Aynı zamanda, bunun tersi de geçerlidir.

Fed’in Haziran ayındaki faiz artışı, özellikle fiyatların genel olarak düştüğü “ kripto kışı ” modunda olan kripto piyasasını sarsan birçok faktörden biriydi. Oanda’da kıdemli bir piyasa analisti olan Edward Moya’ya göre, yatırımcılar “Haziran düşüklerinin olası yeniden testini” görmek için Bitcoin, Ethereum ve genel olarak kripto pazarını yakından izliyorlar.

Bitcoin yatırımcıları için ne anlama geliyor

Analist Alax Gailey’e göre, Fed’in kararları uzun vadeli kripto yatırım stratejilerini değiştirmemelidir. Geçen haftaki olumlu ivmeye rağmen, piyasa hala geçen yıl ulaştığı en yüksek seviyelere yakın değil. Bitcoin ve Ethereum Kasım ayından bu yana hala %50’den fazla ekside. Kriptoların volatil geçmişi göz önüne alındığında, fiyatların düşmeye devam etmeleri kadar düşme olasılığı da yüksek. Ayrıca, bir sonraki nereye gideceklerini kesin olarak tahmin etmek son derece zor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, BTC yazım sırasında 19.439,66 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: