Bitcoin

Büyük Bitcoin Balinası Konuştu: BTC İçin Sırada Ne Var?

single-image

Ünlü Bitcoin balinası ve maksimalisti Michael Saylor, BTC fiyatı hakkında konuştu. Eski MicroStrategy CEO’su, BTC’nin Ethereum Merge yükseltmesi nedeniyle güçlendiğini söyledi. Ardından, BTC fiyatı için tahminlerini paylaştı.

“Bitcoin, Ethereum Merge nedeniyle artık daha güçlü”

Ethereum, 15 Eylül’de Ethereum Mainnet’i Beacon Chain ile birleştirdi. Merge adı verilen bu birleşme ile Ether ağı, Proof-of-Work’ten (PoW) Proof-of-Stake’ye (PoS) başarılı bir şekilde geçiş yaptı. Aslında Merge yükseltmesi, bazı analistlere göre, kripto tarihinin en çok beklenen olayıydı. Hatta sadece kripto yatırımcılarını ETH’ye çekmekle kalmadı, geleneksel finans yatırımcılarının da ilgisini kazandı. Ancak sıkı bir Bitcoin savunucusu ve balinası olan Michael Saylor’a göre, durum pek de öyle değil.

MicroStrategy’nin eski CEO’su, 17 Eylül tarihinde Avustralya’da bir konferansa katıldı. Bu konferansta Saylor, Bitcoin hakkında konuştu. Buna göre ünlü balina, Ethereum Merge’nin Bitcoin’i daha güçlü hale getirdiğini iddia etti. Görünüşe göre Saylor, PoW’un dijital bir ürün yaratmanın kanıtlanan tek yöntemi olduğunu düşünüyor. Aslında, daha önce Ethereum’u bir “menkul kıymet” olarak gördüğünü belirtmişti. Şu anda BTC, Merge ile PoW tokenlerin toplam değerinin %95’ini oluşturuyor. Saylor şunları söyledi:

“Bitcoin zayıflamıyor, tam tersi güçlenmeye devam ediyor. PoW mekanizması, dijital bir varlık yaratmanın gerçekten evrensel olarak kabul gören tek yöntemi olmayı sürdürüyor.”

PoW Blockchain ağları eleştirilerle karşı karşıya

Her ne kadar Bitcoin balinası, PoW’u “kanıtlı tek yöntem” olarak görse de, bu model birçok eleştiriyle karşı karşıya. Örneğin Proof-of-Work ağları PoS ağlara göre daha yavaş ve daha fazla enerji kullanıyor. Hatta, PoW ağları, karbon ayak izleri nedeniyle devletler ve aktivistler tarafından sıklıkla eleştiriliyor. Ethereum, Merge ile PoS’a geçti ve şimdi çok daha az enerji kullanımını %99,5 oranında azalttı.

Hatta SEC Başkanı Gary Gensler, Merge nedeniyle Ethereum’u bir “menkul kıymet” olarak niteledi. Bununla birlikte Saylor, Bitcoin madenciliğinin elektriğin en verimli ve en temiz endüstriyel kullanımı olduğuna dair inancını sürdürüyor. Ayrıca, Bitcoin madenciliği yeşil kaynaklara geçtiği için enerji verimliliğini artırdığını söylüyor. Bu arada Saylor’un şirketi MicroStrategy’nin 129,699 Bitcoin’i elinde tuttuğunu da belirtmekte fayda var.

Merge sonrası Ethereum düşerken, Bitcoin yükseliyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere birçok analist, Merge ile birlikte Ethereum’un bir noktada Bitcoin’i gölgede bırakacağına bahis yapıyor. Ancak, fiyat verileri şu an için bunu göstermiyor. ETH fiyatı Merge’den sonra düşerek 1,430 dolardaki destek seviyesine ulaştı. Eğer düşüş devam ederse lider altcoin 1,000 dolardaki güçlü desteği ziyaret edecek. Bununla birlikte Bitcoin, Merge’den sonra yükseliş ivmesi başlattı. Yazım sırasında BTC, son 24 saatte %1 arttı ve şu anda 19,958 dolardan el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Adblock test (Why?)

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: