Bitcoin

İşte Kripto Para Yatırımcılarının Para Kaybetmesinin 2 Nedeni

single-image

Kripto para piyasasında ve borsada kaybetmekten bıktınız mı? Kripto uzmanı Marcel Pechman, bireysel yatırımcıların her zaman kaybetmesinin 2 nedenini açıklıyor.

Bireysel kripto para ve borsa traderları genellikle kaybediyor?

Twitter’da, herhangi bir sosyal medya yatırım kulübünde veya yatırım temalı Reddit’te hızlı bir şekilde gezinmek, bir ay, dönem ve hatta bir yıl boyunca büyük ölçüde başarılı olan bir avuç trader bulmasını çabucak sağlayacaktır. İster inanın ister inanmayın, çoğu başarılı trader, her zaman görüntülenecek kazanan bir pozisyon olduğundan emin olmak için kiraz toplama dönemleri veya aynı anda farklı hesaplar kullanır.

Öte yandan, milyonlarca trader, özellikle kaldıraç kullanırken portföylerini patlatıyor. Daha sonra da eli boş dönüyor. Örneğin, brokerlerin bölgedeki kâr amacı gütmeyen türev trade’i yapan hesaplarının yüzdesini açıklamasını gerektiren United Kingdom’s Financial Conduct Authority (FCA) ele alalım. Verilere göre bireysel yatırımcıların %69 ile %84’ü para kaybediyor.

Kripto para

Benzer şekilde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yaptığı bir araştırma, borsa traderlarının %70’inin her üç ayda bir para kaybettiğini gösteriyor. Ayrıca, 27 milyon kullanıcısı olan çok uluslu bir broker olan eToro’nun bireysel yatırımcıların yaklaşık %80’inin 12 ay içinde para kaybettiğini ortaya koyuyor.

Aynı model, farklı kıtalar ve on yıllar boyunca her pazarda ortaya çıkıyor. Bireysel kripto para ve borsa traderları nadiren karlı operasyonları sürdürüyorlar. Yine de, acemi ve deneyimli yatırımcılar, influencer’lar, borsalar ve algoritmik trade sistemlerinden gelen yaratıcılık veya toplu pazarlama kampanyaları nedeniyle bu önyargının üstesinden gelebileceklerini düşünüyor. Aşağıda bireysel traderların kaçınılmaz başarısızlığının arkasındaki 4 suçlu var.

Borsa sunucularındaki kesintiler ve trade geri dönüşleri

Haziran 2021’de ABD Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu, Eylül 2016’dan itibaren “yaygın ve önemli zarar” ve “milyonlarca müşterisine yanlış bilgi” iddiasıyla Robinhood’a 70 milyon dolar para cezası verdi. Spesifik olarak, düzenleyici, platformun 2018 ve 2021 arasındaki kesintileri gösterdi. Bu da müşterilerin önemli piyasa oynaklık dönemlerinde trade emirlerini yerine getirme kabiliyetini etkiledi.

Kripto para

8 Mart 2022’de, Avrupa’nın en büyük emtia ticareti merkezi olan Londra Metal Borsası (LME), tüm nikel vadeli işlemlerini iptal etti. Bu kapsamda, fiziksel olarak düzenlenmiş tüm sözleşmelerin teslimatını erteledi. Bloomberg’in belirttiği neden, “en büyük nikel üreticisinin yanı sıra büyük bir Çin bankasını da içine çeken büyük bir sıkışıklıkta kârsız short pozisyonlar” idi.

Böyle bir kararın, platformlarını kasıtlı olarak durdurmaya karar veren bir broker için çok daha kötü olduğuna dikkat edin. Bu durumlarda, en azından müşterinin başka bir aracı seçmesi mümkün. Bir geri dönüş veya trade’in iptali çok daha problemli. Çünkü kullanıcılar zaten karları bekliyordu. Hatta belki de hedge etmişlerdi. Bu da trade’in daha geniş bir stratejinin parçası olduğu anlamına geliyor.

Yüksek frekanslı trade ve sınırsız finansman

Profesyonel traderlar, bir sunucuyu bir borsanın veri merkezine mümkün olduğunca yakın bir yere yerleştirirler. Ayrıca, iletim gecikmelerini önemli ölçüde azalttığı için ortak yerleşim sunucuları kullanırlar. Bu borsalar, üst düzey müşterilere birinci sınıf hizmetler veriyor.

Kripto para

Maliyetleri karşılamak için önemli miktarda hacme ihtiyaç var. Bunun yanı sıra, ortak yerleşim sunucuları, yüksek frekanslı traderlara, bir dizi daha küçük sipariş kullanan ping gibi stratejiler çalıştırma avantajı sağlıyor. Bu arbitraj traderları, yoğun bir şekilde finanse edilirler. Buna ek olarak, genellikle borsalardan ek finansmana sahiptirler. Bu avantajlar, temel olarak, kredi sahibi olmak gibi, teminatsız trade anlamına gelir. Böylece, bireysel yatırımcılara göre büyük bir avantaj sağlarlar.

Kanıt? Kriptokoin.com’dan bildiğiniz Three Arrows Capital’in (3AC) iflası. Bu iflas, kaybı karşılamak zorunda kalan Deribit borsasını olumsuz etkiledi. Ayrıca, önde gelen Bitcoin Cash (BCH) figürü Roger Ver var. Tasfiyeler nedeniyle borçlu olduğu iddia edilen CoinFLEX borsası, Roger Ver’i dava ediyor. Bireysel kripto para traderları’nın, amatörlere yer olmadığını anlaması gerekiyor. Borsalar, risk sermayedarları, piyasa yapıcılar ve balinalar arasındaki karmaşık ilişkiyi fark etmeleri lazım. Kağıt üzerinde bir ortaklık olsun ya da olmasın, karşılıklı yarar var. Bu oyuncuların tohum öncesi finansman turlarına, listelere ve piyasada tercihli erişime sahip olmalarını sağlıyor.

Kripto para ve borsa yatırımcılarının kaybetmekten kurtulmalarının tek yolu, trade’de vazgeçmek. Ayrıca, veba gibi kaldıraç trade’inden uzak durmak. Gerçekte, altı ay veya daha uzun vadeli yatırımcılar, pozisyonlarının her birinde kârlı olma şansına sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: