Bitcoin

“Ayı Tuzağı” Diyen Bitcoin Analistleri Kritik Tahminler Yaptı!

single-image

Bitcoin (BTC), üç ayın en düşük seviyesine geriledikten bir gün sonra, 19.000 doların üzerinde toparlandı. Bir dizi teknik gösterge, Bitcoin fiyatının hakim düşüş döngüsünü sona erdirdiğini gösteriyor.

Bitcoin 20 bin doların altına düştükten sonra mücadele ediyor

Günlük grafikte BTC fiyatı 18.255 dolardan 19.650 dolara yükseldi. Bu %7,5’lik fiyat artışı, borsada tanık olunan benzer toparlanma hareketlerini yansıtıyor. Ayrıca Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere yatırımcıların odağında, Federal Rezerv’in 20-21 Eylül’deki toplantısı var. Bu da yatırımcıların, beklediği bir başka önemli faiz artışıyla uzlaşmaya vardığını gösteriyor.

ACWI ve Nasdaq karşısında BTC günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, Bitcoin’in geri tepmesinin uzun ömürlülüğü konusunda farklı görüşler var. Bağımsız piyasa analisti Jonny Moe, BTC’nin devam eden fiyat hareketinin bu yılın başındaki yatay konsolidasyon hareketlerine benzer olduğunu vurguluyor. Başka bir deyişle, Bitcoin’in mevcut fiyatının 20.000 dolar civarında toparlanması uzun vadeli bir boğa durumu oluşturmuyor.

Eski Fox News yöneticisi Rudy Takala, küresel olarak kötüleşen ekonomik koşullara dikkat çekiyor. Bu bağlamda, kripto yatırımcılarını daha fazla ‘karanlık zamanlara’ hazırlanmaları konusunda uyarıyor. Öte yandan, bazı analistler Bitcoin’in önümüzdeki zamanlarda güçlü bir yükseliş eğilimine baktığına inanıyor. Üç iyimser piyasa görünümüne daha yakından bakalım.

Bitcoin ‘boğa çekici’ yazdırıyor

Trader Tardigrade takma adlı analiste göre, Bitcoin’in 20 Eylül mum çubuğu, aşağı yönlü momentumun zayıfladığını gösteren bir ‘boğa çekici’. Varlık açılış değerinden önemli ölçüde düştüğünde, fakat aynı seviyeye yakın bir seviyeye geri döndüğünde bir ‘boğa çekiç şamdanı’ oluşur. Traderlar, önceki piyasa diplerinin geçmişi göz önüne alındığında, çekici, düşüş eğiliminin bir işareti olarak görüyorlar.

Trader Tardigrade, aynı teoriyi Bitcoin’in 20 Eylül’deki toparlanma hamlesine uyguluyor. Bu bağlamda, boğa çekicinin muhtemelen bir tersine dönüşe yol açacağını söylüyor.

Pi-Döngüsü dip noktası

Bitcoin’in keskin bir şekilde toparlanacağını öngören bir başka teknik sinyal de Pi-Cycle dip noktası. Açık kaynak göstergesi özellikle iki uzun vadeli basit hareketli ortalamayı (SMA) izliyor. Bunlar: 471 günlük SMA ve 150 günlük EMA. Tarih, 150 günlük SMA 471 günlük SMA’nın altına düştüğünde Bitcoin fiyatının piyasa döngüsü için dibe vurduğunu gösteriyor.

Bu arada, 150 günlük SMA’nın 471 günlük SMA’nın üzerinde kapanmasına kadar geçen günlerde ve sonrasında fiyat güçlü bir boğa ters dönüşü yapıyor. Titan of Crypto takma adlı analist, Bitcoin’in 2023 yılına kadar 150-471 SMA boğa geçişi izlediğini vurguluyor

Bitcoin
Pi-Cycle Bottom’ı içeren BTC haftalık fiyat grafiği / Kaynak: Titan of Crypto

Analist, “1. cross Temmuz’da meydana geldi” diye ekliyor. Ayrıca, 2. Cross’un henüz gerçekleşmediğini kaydediyor. Bu nedenle, geri dönüşün düşündüğünden daha yakın olabileceğini söylüyor.

Wyckoff Döngüsü

Yatırım stratejisi firması XOR Strategy’nin CEO’su Aurelien Ohayon, BTC’nin popüler Wyckoff Döngüsü modelini takip ettiğini öne sürüyor. Bu kapsamda Bitcoin’in 2023’ün başlarında 45.000 dolara ulaşmasını bekliyor.

Bir Wyckoff Döngüsünün dört aşaması vardır. Bunlar: birikim, işaretleme, dağıtım ve indirim. İndirim aşamasından sonra döngü, Ohayon’un işaret ettiği gibi, Bitcoin’in devam eden fiyat toparlanmasında olduğu gibi, birikim aşamasıyla tekrarlanır.

Bitcoin
Wyckoff Döngüsü aşamalarında gösterilen BTC / Kaynak: XorStrategy

Analist, “Bitcoin, Wyckoff Döngüsünün Son Yükseliş Aşamasına giriyor” diyerek sözlerini sonlandırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: