Bitcoin

Thodex ve Turcoin Davalarında Son Dakika Gelişmesi!

single-image

Türkiye’de kripto para alanına şok dalgaları yollayan iki olay hakkında yeni gelişmeler var. Adalet Bakanı, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in iadesiyle ilgili olarak Arnavutluk Adalet Bakanı’yla görüştü. Öte yandan Turcoin davasındaki tutuklu sanık Sadun Kaya, kefaletle serbest kaldı. İşte detaylar…

Bekir Bozdağ, Thodex kurucusunun iadesi için görüşme yaptı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, bir süredir firari durumdaydı. Thodex kurucusu geçtiğimiz günlerde, Arnavutluk’ta yakalandı. Özer, kapısını çalan Arnavutluk polisine sahte isim söylese de, yüz ve parmak iziyle kimliği ortaya çıktı. Özer’in Thodex vurgunu ile 300 milyon liranın üzerinde yatırımcı parasını alıp kaçtığı bilinmekte. Diğer yandan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Özer’in iadesiyle ilgili Arnavutluk Bakanı Ulsi Manja ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, dolandırıcılık yapmakla suçlanan Faruk Fatih Özer’in iadesi konusu ele alındı.

Thodex Skandalında Kritik Gelişme: Yenge Her Şeyi Anlattı!

Turcoin davasının sanığı, serbest kaldı

Diğer yandan, Kocaeli’de kripto para üretme vaadi ile vatandaşları 1 milyar liralık zarara sokan Turcoin projesine ilişkin gelişme vardı. Turcoin projesinin arkasındaki isimlerden olan Sadun Kaya, kefaletle tahliye oldu. Turcoin olayıyla 2018’in Haziran ayında polis tarafından gözaltına alınmıştı. Kaya, davada tek tutuklu sanıktı. Kaya’nın kefaleti, yaklaşık 10 milyon TL oldu. Böylece, bu gelişme sonrası Turcoin davasında tutuklu sanık kalmadı. Ancak davanın Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edeceği bildirilmekte.

2018’de Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sonrasında 2’si tutuklu toplam 37 sanık hakkında dava ortaya çıktı. Özellikle iki suç dikkat çekti. İlki “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” idi. İkinci olarak “Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçları ile davacı oldular. Davadaki şikayetçi sayısı 1.176 idi. Şikayetçiler, sanıkların toplam 3.530’ar yıldan 11.760’ar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep etti. Geçtiğimiz yıl Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalarda, öncelikle Muhammed Satıroğlu’nun kefalet ile serbest bırakılmasına yönelik karar verildi.

Türk Bitcoin Borsasına Soruşturma: Yeni Thodex Vakası Mı?

Mahkeme heyeti tutuklu sanık Muhammet Satıroğlu’nun 500 bin TL kefaletle serbest kalmasında karar kıldı. Belirlenen miktarı ödeyen Satıroğlu, geçen yıl tahliye oldu. Son olarak yetkililer, Sadun Kaya’ya dair kararlarını belirledi. Mahkeme, 28 Nisan’da görülen son duruşmada artık tek tutuklu sanık olan Sadun Kaya hakkında karara vardı. Yetkililer, Kaya’nın 10 milyon TL kefalet ödeyerek tahliye edilmesine karar verdi. 4 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan Sadun Kaya, 16 Eylül Cuma günü belirlenen kefaleti ödedi. Paranın yatırılmasının ardından Kaya, cezaevinden tahliye oldu. Bu gelişme sonrasında dosyada tutuklu sanık kalmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: