Bitcoin

Yarın Bitcoin İçin Büyük Gün: FED Beklentileri Ne?

single-image

Kripto traderları 21 Eylül FOMC’yi bekliyor. Bu bekleyişin ortasında Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki oynaklıkta bir artış var. Traderlar risklerini azaltıp, para politikasındaki sıkılaştırmaya hazırlanıyor. Bunun etkisiyle, Bitcoin fiyatı son yedi gün içinde %15 düşüş yaşadı.

“Bitcoin fiyat düşüşü, faiz oranı artışlarıyla devam edecek”

Lider kripto Bitcoin (BTC) fiyatı geçen hafta hisse senetlerinde bir düşüşle birlikte düştü. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ağustos ABD TÜFE, %8,1 beklentiye kıyasla %8,3 geldi. Piyasalar, TÜFE’nin beklentilerin üzerinde gelmesini Fed’in şahin tutumunun devamına bir işaret olarak algıladı. Piyasa, TÜFE haberlerine riskten kaçınmayla tepki verdi. Bu ortamda Bitcoin de büyük bir düşüşe tanık oldu.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi YY

Geçen hafta Bitcoin fiyatındaki düşüş, 2022’de varlıktaki önceki TÜFE ile ilgili düşüşlere kıyasla en kötüydü. Acımasız tepki, bu haftaki FOMC öncesinde yatırımcılar arasındaki beklenti uyumsuzluğu ve belirsizliğin bir sonucuydu. Arcane Research’teki analistler, kripto piyasasının yüksek bir faiz oranı artışıyla fiyatlandığını kaydediyor.

21 Eylül 2022 FED toplantısı için artırım olasılıkları

Şu anda beklenti 75 bps yönünde. Piyasalar, buna %80 ihtimal veriyor. Bununla birlikte, yatırımcılar olası bir 100 bps’lik artışı da göz ardı etmiyor.  Bu yüzden, bu haftanın kararı Bitcoin’in fiyat eğiliminin anahtarı konumunda olacak. Çünkü, tüm FOMC olayları Bitcoin fiyatında oynaklığa yol açtı. Analistler, yatırımcıları 21 Eylül’de BTC oynaklığında yeni bir patlamaya hazırlanmaları konusunda uyarıyor.

Bitcoin
FOMC toplantıları sırasında Bitcoin oynaklığı

Bitcoin fiyatı, FOMC toplantıları gibi önemli makro olaylar sırasında Nasdaq ve S&P 500 ile oldukça ilişkili bir şekilde hareket etme eğiliminde.

FOMC açıklaması sırasında BTC için trade stratejisi

FOMC toplantısı sırasında trader’ların alım satım yapmalarına yardımcı olmak için araştırmacılar, 60 dakikalık bir oynaklık tablosu hazırladılar. Bu kapsamda, FOMC açıklama bülteninin ve basın toplantısının Bitcoin oynaklığı üzerindeki etkilerini incelediler.

Bitcoin
60 dakikalık oynaklık: FOMC sırasında BTC

Aktif gün traderları, Bitcoin fiyatındaki FOMC kaynaklı oynaklıktan en çok etkilenenler. Bu nedenle, 21 Eylül’e ilişkin faiz artırımı beklentileri, son derece yüksek oynaklığı garanti ediyor. 100 bps’lik bir faiz artışının BTC fiyatı üzerinde kısa vadeli olumsuz bir etkisi olması muhtemel. Bununla birlikte uzmanlara göre, 75 bps’lik daha yumuşak bir artış, büyük ihtimalle olumlu yansıyacaktır.

Daha uzun zaman dilimlerinde gün içi oynaklık önemsizdir. Ancak Federal Rezerv’in orta vadeli görünümü ve artış döngüsü, Bitcoin’in trendinin tersine çevrilmesinin yönünü belirlemede önemli bir rol oynuyor. Bir kripto analisti ve traderı olan BigCheds, bu bağlamda BTC fiyat trendini değerlendirdi. Analist, BTC’nin 18.923 doların üzerinde kalması gerektiğini kaydetti. Analiste göre, bu fiyat seviyesinin altındaki bir düşüş, BTC fiyatında düşüş eğiliminin tersine döndüğü anlamına gelir.

Bitcoin
BTC fiyat grafiği

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: