Bitcoin

Yatırım Efsanesi 7 Neden  Verdi: Bu Kripto Paradan Alın!

single-image

Ünlü yazar, “ölmekte olan” ABD dolarına karşı bir korunma olarak diğer değerli metaller arasında lider kripto Bitcoin’i tavsiye ediyor.

ABD doları nasıl ölür?

Ünlü kişisel finans kitabı “Rich Dad Poor Dad”ın yazarı Robert Kiyosaki, kripto para birimini destekleyen başka bir coşkulu açıklamayla ortaya çıktı. Yazar, takipçilerinin neden ABD hükümetinin mevcut finansal durumuna odaklanarak, Bitcoin ve değerli metallere yatırım yapması gerektiğine dair 7 neden sıraladı.

Kiyosaki’ye göre, Bitcoin’e yatırım yapmanın ilk nedeni, ABD’nin çok fazla borçlanmış olması. ABD Ulusal Borç Saati’ne göre, ulus şu anda yaklaşık 31 trilyon dolara kadar borçlandı. Bu arada, ABD GSYİH’si sadece 24,8 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Dolayısıyla, ülkenin borcunun GSYİH’ye oranını %137,76 seviyesinde.

kripto

Ardından Kiyosaki, ülkenin ‘faiz oranlarını düşük tutma’ niyetini dile getiriyor. Faiz oranları 2020 ve 2021 boyunca tarihsel olarak düşük seviyelere çekildi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bu durum, hem Bitcoin hem de hisse senetleri için bir boğa piyasasını teşvik etti. Ancak faiz oranlarını düşük tutmak, Fed’in Hazine bonoları satın almasını ve bilançosunu genişletmesini gerektiriyor. Bu, Bitcoin satın almak için dördüncü nedene yol açar: Enflasyon.

ABD’de yıllık TÜFE, 2021’den beri yükseliyor. Bu doğrultuda, Haziran’da %9,1 ile zirveye ulaştı. Bununla birlikte, bu süreçte Federal Rezerv devreye girdi ve kripto ve hisse senedi piyasalarını kana buladı. Fed’in artan faiz oranlarıyla politikasını sıkılaştırılması sayesinde TÜFE son iki ayda bir miktar düştü.

“Satın alınacaklar: Altın, gümüş ve lider kripto”

Yazarın da belirttiği gibi, daha yüksek faiz oranları, ülke genelinde daha pahalı borçlara yol açıyor. DataDash’ten piyasa analisti Nicholas Merten Pazartesi günü, Fed politikasının artık barınma maliyetini artırdığını belirtti. Merten’e göre bunun, “depresyona yol açan durgunluk seviyelerine” neden olması mümkün. Nitekim ABD, art arda iki çeyrek negatif GSYİH büyümesini izledi. Daha sonra Temmuz ayında durgunluk durumunu doğruladı.

kripto

Bazı kripto boğaları, Fed’in bu tür piyasa kargaşası karşısında gevşek para politikasına dönmesini bekliyor. Bu muhtemelen daha yüksek kripto/varlık fiyatlarına ve zayıflayan bir dolara yol açacak. Kiyosaki böylece nihai konumuna ulaşıyor: ABD doları ölüyor. Bu bağlamda “Altın, gümüş ve Bitcoin satın al” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Kiyosaki’ye göre, altın, gümüş ve Bitcoin genellikle “sağlam para” biçimleriyle aynı kovaya atılıyor. Sağlam paradan kasıt, güvenilir kıtlığı olan ve bu nedenle değeri düşürülemeyen para. Bu onları, son 3 yılda arzı katlanarak artan doların aksine enflasyona karşı dirençli kılıyor. Bu arada, Kiyosaki daha önce bazı durumlarda sepete Ethereum da dahil ediyordu.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: