Bitcoin

Bitcoin Aralık’a Kadar Bu Diplerde Olabilir!

single-image

Kripto analisti Yashu Gola’ya göre, Bitcoin (BTC) düşmek için daha fazla alana sahip. Bununla birlikte, düşüş trendi sırasında BTC birikimi tüm hızıyla devam ediyor. Uzun vadeli holder’ların (LTH) tuttuğu kripto para arzının kayıp miktarını izleyen bir Bitcoin on-chain göstergesi, bir piyasa dibinin yakın olabileceğine işaret ediyor. Yashu Gola’nın metriklere dayalı analizlerini okuyucularımız için hazırladık.

Bitcoin LTH arz metriği ne gösteriyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC Kasım 2021’de 69.000 dolarlık ATH’a ulaştı. Ancak, şimdi 19.000 dolara kadar düştü. Bitcoin’in LTH’lerinin yaklaşık %30’u, 22 Eylül itibariyle, bu düşüş nedeniyle kayıplarla karşılaştı. Bu, daha önce Bitcoin’in piyasa diplerine denk gelen seviyenin yaklaşık %3-5 altında. Örneğin, Mart 2020’de, LTH’in tuttuğu BTC arzı miktarının aşağıda gösterildiği gibi %35’e yükselmesiyle meydana gelen Covid-19 kaynaklı piyasa çöküşü sırasında Bitcoin fiyatı 4.000 doların altına düştü.

Kayıpta olan Bitcoin uzun vadeli holder arzı / Kaynak: Glassnode

Benzer şekilde, Bitcoin’in Aralık 2018’deki yaklaşık 3.200 dolarlık dip seviyesi, %32’nin üzerine yükselen LTH kayıp metriği ile aynı fikirde. Her iki durumda da BTC/USD, uzun bir yükseliş döngüsüne girerek takip etti.

Bu nedenle, tipik bir ayı piyasası sırasında kaybedilen LTH’lerin sayısı %30-40 aralığında zirve yapma eğiliminde. Başka bir deyişle, Bitcoin’in hala (muhtemelen 10.000 – 14.000 dolar aralığına) ‘kayıpta olan LTH’lerin’ tarihi dip bölgeye ulaşması için düşme olasılığı var. Uzun vadeli holder’ların tuttuğu BTC arzını izleyen LTH arz metriği ile birleştiğinde, bu yatırımcıların aşağıda gösterildiği gibi piyasa düşüşleri sırasında biriktirip tuttuğunu ve BTC fiyat artış trendleri sırasında dağıttıkları gösteriyor.

LTH’nin tuttuğu Bitcoin toplam arzı / Kaynak: Glassnode

Bu nedenle, bir sonraki boğa piyasasının, LTH’lerin tuttuğu toplam arz azalmaya başladığında başlaması mümkün.

Bitcoin birikimi güçlü

Bu arada, veriler, mevcut ayı piyasası sırasında birikim adreslerinin sayısının sürekli arttığını gösteriyor. Metrik, ‘en az iki temiz transfere sahip ve hiç para harcamamış’ adresleri izliyor.

Bitcoin
Bitcoin biriktiren adresleri sayısı / Kaynak: Glassnode

İlginç bir şekilde bu, birikim yapan adreslerin düştüğü veya sabit kaldığı önceki ayı döngülerinden farklı. Yukarıdaki grafik de bunu gösteriyor. Bu, ‘hodler’ların mevcut fiyat seviyelerinden etkilenmediğini düşündürüyor. Ek olarak, sıfır olmayan bakiyeye sahip adreslerin sayısı, bu yılın başında 39,6 milyona kıyasla 42,7 milyon civarında. Ayrıca, ayı piyasasında tutarlı bir kullanıcı büyümesi gösteriyor.

Bitcoin
Sıfır olmayan bir bakiyeye sahip adreslerin Bitcoin sayısı / Kaynak: TradingView

BTC fiyat teknikleri daha fazla dezavantaja işaret ediyor

Bitcoin, yine de daha yüksek faiz ortamında 20.000 doları geri almak için mücadele ediyor. Bununla birlikte, ABD hisse senetleri ile korelasyonu, 2022’de daha fazla düşüşe işaret ediyor. Teknik açıdan bakıldığında, aşağıda gösterildiği gibi, ‘cup and handle’ dökümü ortaya çıkarsa, Bitcoin’in 2022’de 14.000 dolara kadar düşmesi mümkün.

Bitcoin
‘Cup and handle’ desenli BTC üç günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Böyle bir hareket, muhtemelen yukarıda bahsedilen ‘LTH zararda’ metriğini %32-%35 kapitülasyon bölgesine doğru iter. Dolayısıyla bunun, nihai olarak mevcut ayı piyasasının dibi ile çakışması olası.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: