Genel

En büyük kripto madencilik cihaz üreticisi Bitmain’den büyük indirim

single-image

En büyük kripto para madenciliği cihaz üreticisi konumundaki Bitmain şirketi, ayı sezonu ve enerji krizi olduğu bu dönemde indirime gitti. Bitcoin ağındaki hesaplama gücünü ölçmek için kullanılan bir metrik olan terahash, madencilik cihazlarındaki fiyatlamaları kıyaslamada da bir ölçüm standardı belirliyor.

10 bin dolar üzerinden 1500 dolara…

Bitmain’in en gelişmiş ve son modeli olan S19 PRO için ise terahash başına 19 dolar talep ediliyor. Ancak bu fiyat Ekim-Aralık 2022 dönemi siparişleri ve Latin Amerika bölgesi için geçerli. Latin Amerika’ya dahil olmayan bölgeler için ise fiyat 21 dolar… Bu fiyat indirim öncesi döneme göre %41’lik bir indirime teabül ediyor. Bitmain’in sitesine gidildiğinde ise S19 PRO cihazının spot piyasadaki fiyatının 1500 dolar olduğu görülüyor. Bitcoin fiyatı bu seviyelere gelmeden önce S19 PRO bir dönem 10 bin doların üzerinde bir fiyatla satılıyordu. İndirimlerden faydalanılabilmesi için siparişlerin mutlaka 3 ve 4. çeyrekler için verilmesi gerekiyor.

Madenci gelirleri son 2 senenin en düşük seviyesinde

Bitmain’in sitesinde bu özel indirim için herhangi bir sebep ortaya konulmadı ancak uzmanlar Rusya-Urayna savaşı kaynaklı oluşan enerji krizi ile Bitcoin fiyatının tarihi seviyelere inmesinin bu indirimin en büyük nedeni olduğunu belirtiyorlar.

Bilindiği üzere madencilik cihazları yoğun şekilde elektrik harcıyor ve son rakamlar madencilerin Kasım 2020’den bu yana şu anda en düşük seviyede kazanç sağladıklarını gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: