Bitcoin

Avrupa Birliği’nde Kripto Para Yasağı Konuşuluyor! – Kriptokoin.com

single-image

Avrupa Birliği, yüksek enerji kullanımı nedeniyle kripto para madenciliğini kısıtlayan yasa tasarını hazırlıyor. Düzenleyicilerin bu kapsamda nasıl önemler alacağı merak konusu.

AB, yüksek enerji tüken kripto para birimlerini kısıtlayan yasa tasarısını yayınlayacak

Piyasa lideri Bitcoin (BTC), yıllar geçtikçe yüksek enerji kullanımıyla ilişkilendirildi. Daha önce birkaç defa karbon ayak izi nedeniyle ateş altında kaldı. Bu nedenle düzenleyiciler, Bitcoin gibi Blokchain’lerin kullanımını caydıracağını umdukları yeni yasalar çıkarıyorlar. Günün Bloomberg haberine göre, Avrupa Birliği, PoS protokollerini kullanan çevre dostu kripto para birimlerini teşvik etmeyi amaçlayan yeni derecelendirme standartları hazırlıyor. Yasaya göre AB, sektördeki enerji tüketimini sınırlamanın bir parçası olarak Bitcoin gibi ağlar için bir enerji verimliliği etiketi geliştirmeye çalışıyor.

Yasa ABD üyeleri kapsamında geçerli olacak

AB’ye göre, yasa taslağı sınır ötesi işbirliği yoluyla geliştirilecek. Bununla birlikte, üye devletleri madencilerin kış aylarında enerji tüketiminde hüküm sürmeye zorlayacak. Özellikle AB, Rusya’dan gaz tedarik edemeyeceği bir kış sezonuna hazırlanıyor.

PoW’u yasaklamak için ilk teklif

Avrupa Birliği, sadece %10 küresel paya sahip olmasına rağmen daha önce PoS madenciliğini yasaklamayı önerdi. Yetkililer, borsaların listelemeyi seçtikleri coin’leri enerji kullanımını ve çevresel etkilerini bildirmeleri gerektiğine karar verdikten sonra, önerilen yasağı başka bir tarihte ertelediler. Buna paralel olarak, AB, 2025 yılına kadar kripto paraların iklimsel etkisini değerlendirmeyi amaçlayan bir rapor hazırlıyor.

Ekimde Bu Kripto Para Alınır!

Öte yandan, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), AB’yi PoW kullanan Blockchain’ler için madenciliği yasaklamaya çağırdı. Komisyon, bir şeyler hemen yapılmazsa, iklim değişikliğinin yansımalarıyla mücadelenin raydan çıkacağını söyledi. Özellikle AB, kripto para madenciliğinde kullanılan enerji miktarını azaltmaya çalışırken ABD dahil diğer ülkelere katılıyor. Beyaz Saray, Bitcoin gibi kriptoların madenciliğinin iklim değişikliğini önleme çabalarını etkileyebileceğini iddia ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: