Genel

ABD regülatörü FDIC’nin başkanı sabit coin’ler için kısıtlama istedi

single-image

ABD’nin önemli regülasyon kurumlarından biri olan Sigorta Mevduatı Fonu’nunun başkanı Chair Martin Gruenberg, Washington merkezli bir düşünce kuruluşunda katıldığı panelde sabit coin’lerin kısıtlanması gerektiğini söyledi.

“İnovasyon iki ucu keskin kılıç gibidir”

İlginç benzetmeler de yapan ve inovasyonu iki ucu da keskin olan bir kılıca benzeten FDIC başkanı, kara para aklama ve terörizm regülasyonları için blok zincirlerinin kontrol edilmesi gerektiğini söyledi:

“Ödemeler için kullanılan sabit coin’ler, izin verilmiş ve regüle edilmiş olan blok zincirlerinde kullanılırsa çok daha güvenli olurlar. Böylece sağlam bir yönetişim mekanizması ve uyumluluk sağlanmış olur. Tüm doğrulayıcı ve nodların bilinebilmesi sabit coin’ler konusunda kritik öneme sahiptir. Böylece terörizm, yatptırımların delinmesi ve kara para aklama konularında uyumluluk sorunsuz işler. İnovasyon iki ucu keskin kılıca benzer. Bu yüzden bunların yapılması gerekir”

Gruenberg ayrıca sabit coin’lerin birer menkul kıymet olduklarını da sözlerine eklerken bankalarda yapılan işlemlerin de güvenli olduklarından emin olunacak bir sistemle çalıştıklarını belirtti:

“Denetlenen bankalarımızın kripto varlıklarla ilgili faaliyetlerinin güvenli bir şekilde, mevcut yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yürütüldüğünden emin olmak için çalışıyoruz”

Voyager’a ihtarname çekmişlerdi

Hatırlanacağı üzere FDIC, bir süre önce iflas eden Voyager şirketine de, internet sitesinde yer alan, her müşteri fonunun FDIC sigortalı olduğuna yönelik açıklaması hakkında ihtarname çekmiş ve açıklamanın kaldırılmasını istemişti. Kurum Voyager varlıklarının sigorta kapsamında olmadığını söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: