Bitcoin

Altcoin Düşüşe Geçti! – Kriptokoin.com

single-image

Hacker’lar bugün wrapped Bitcoin ve diğer birçok altcoin’e erişim sağlanan merkezi olmayan borsa (DEX) QuickSwap’a saldırdı. Bir flaş kredi (flash loan) istismarı ile 220.000 dolar çaldı. İşte detaylar… Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin ve altcoin platformu saldırıya uğradı

DEX Pazartesi günü yaptığı açıklamada, istismarın ardından borç verme protokolü olan QuickSwap Lend’i kapattığını söyledi. Bir istismar ile karşılaşan tek platformun Market XYZ borç verme piyasası olduğunu ekledi. DEX’e göre kullanıcılar ayrıca herhangi bir para kaybetmedi. DeFi (merkezi olmayan finans) dünyasında popüler olan flash krediler, kripto kullanıcılarının teminatsız anında kredi almalarına olanak tanır.

Bu 11 Altcoin İçin Son Dakika: Dev Borsalar Listeliyor!

Ancak, günümüzde, tıpkı QuickSwap’te olduğu gibi, istismarlara eğilimlidirler. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi DeFi’de çok sık görülen flash loan istismarları, yüksek sermayeli kötü bir aktörün çok sayıda kredi alarak bir varlığın fiyatını manipüle etmesi ve ardından kâr elde etmek için ödünç alınan sermayeyi hızla geri satmasıdır. Blockchain güvenlik firması PeckShield, istismarın ayrıntılarını yayınladı. Etherscan verilerine göre, birkaç saat sonra, bilgisayar korsanları fonların kaynağını gizlemek için onaylanmış token karıştırıcı Tornado Cash’i kullanıyorlardı. İnsanlar tokenları alıp satmak için QuickSwap’ı kullanır. Bir DEX olarak, kayıt gerektirmez ve bir aracıya sahip değildir. Böylece herkes kullanabilir.

Altcoin fiyatı değer kaybetti

QuickSwap, kripto alanındaki en büyük DeFi uygulamalarından biri olan Uniswap DEX’in bir fork’udur. Ancak Uniswap’tan farklı olarak, Ethereum’da değil, 12. en büyük kripto para birimi olan MATIC’in arkasındaki Blockchain Polygon’da çalışır. DEX’ler flaş kredilere ve diğer saldırılara karşı savunmasızdır. Kullanıcılar fonlarının kontrolü tamamen kendilerinde olduğundan, merkezi bir borsada olacağı gibi sigorta yoktur.

Kripto Para Cinayeti: Eşini Öldürdü

Gelişmenin ardından Quickswap’ın QUICK tokenının değeri hafif bir ivme kaybı yaşadı. QUICK, yüzde 3’lük bir düşüş yaşadı. 0.058 dolardan 0.055 dolara kadar gerileme yaşadı. Yine de yazım sırasında değer kaybını sıfırlıyor gibi duruyor. 0.05899 dolara kadar çıkmayı başardı.

Hack saldırıları yine artış yaşıyor

Son Quickswap saldırısı, Mango Markets hack’ini ve son Olympus DAO istismarını takip ediyor. Olympus, son zamanlardaki bir dizi DeFi projesi gibi, hacker ile pazarlık yaptıktan çalınan sonra fonları geri aldı. Geçen hafta, yayınlanan bir Chainalysis raporuna göre saldırganlar, bu yıl 125 istismardan 3 milyar doların üzerinde para kazandı. Quickswap istismarıyla ilgili olarak, Blockchain güvenlik firması Peckshield, güvenlik açığının 11 Ekim 2022’de keşfedildiğini açıkladı. Peckshield, “Bu bir fiyat manipülasyonu sorunu” diye tweet attı. Peckshield’den güvenlik analistleri, “piyasadan borç almak için Curvepooloracle kullanılıyor” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: