Bitcoin

Bu Coinler Çalındı! – Kriptokoin.com

single-image

Popüler Bitcoin ve altcoin borsası FTX’in kullanıcıları, bir kimlik avı saldırısına kurban gitti. Blockchain gazetecisi Colin Wu’ya göre 1.6 milyon dolarlık kripto para birimi, bir kullanıcının hesabından çalındı. Olayın merkezinde, 3Commas ticaret botu hizmeti yer alıyor.  FTX, kullanıcıların kayıplarını karşılayacağını söyledi. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin’ler yok oldu

Çinli gazeteci Colin Wu, bir FTX hesabının hacklendiğine dair bir rapor aldığını belirtti. Çinli bir kullanıcının raporuna göre DMM yönetişim tokenı DMG çiftleri ile “contra trade” yapan traderlar, saldırıdan etkilendi. 5.000 işlemde sonucu kullanıcıların hesabından 1,6 milyon dolar çıktı. Kullanıcı, robotu bir yıl önce kullanmaya başladığını söyledi. FTX API’sinin güncellenmesine gerek kalmadan kayıt işleminin gerçekleştiğini söyledi. Bu, 3Commas botunun contra trade’e erişimini sağladı. Bu olaydan etkilenen FTX borsa kullanıcıları, platformda işlem yapmak için bot kullananlar oldu.

Ticaret botu 3Commas, bu işlemleri contra ticareti yoluyla destekledi. Contra ticareti, herhangi bir sayıda listelenen varlığın alım satımını ve işlemden sonraki altı ay içinde gerçekleşen ters işlemleri içerir. Kullanıcının hesabı neredeyse tamamen boşaltıldı. 10 Bitcoin, yüzlerce Ethereum ve binlerce FTX Token (FTT), ortadan kayboldu. FTX borsası olay hakkında yorum yaptı ve platformun bir kullanıcının hesabını dondurmak için bir bildirime ihtiyacı olduğunu belirtti.

Platformlar açıklama yaptı

Durum daha sonra 3Commas tarafından atılan bir tweet’te ele alındı. Ticaret platformu durumun öncelikli olarak gündemlerinde olduğunu belirtti. Kısa bir süre sonra, 3Commas, bir blog yazısı yayınladı. API anahtarlarının çalınmasının “3Commas arayüzüne benzetilen” kimlik avı web sitelerinde gerçekleştiğini söyledi. Ticaret platformu, “3Commas’ın hesap güvenliği ve API şifreleme sistemlerinde veya ortak borsalarımızın hesap güvenliği ve API şifreleme sistemlerinde herhangi bir ihlal olmadı” dedi. “Yalnızca üç kullanıcının etkilendiğini iddia ettiğini” belirtti.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter’da kriptodaki kimlik avı dolandırıcılıklarının son zamanlarda “sofistike” hale geldiğini söyledi. FTX’in kendi web sitesinin sahte sürümlerinin ortaya çıkmasını ve kullanıcıları kandırmasını önleme konusunda kontrolü olduğunu, ancak diğer web siteler konusunda borsanın yapabileceği çok az şey olduğunu da açıkça belirtti.

Bankman-Fired, en son kimlik avı saldırısının FTX’in değil 3Commas’ın web sitesindeki sorundan kaynaklandığını söyledi. Ancak, borsasının bu seferlik etkilenen FTX kullanıcılarını telafi edeceğine söz verdi. Bu telafinin yalnızca tek seferlik bir şey olduğunun altını çizdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX, en büyük kripto borsalarından biridir. Son 24 saat içerisinde 940.698.933 dolarlık işlem hacmine sahiptir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: