Bitcoin

3 Tarihsel Bitcoin Fiyatı Grafiği, Olacakları Gösteriyor! – Kriptokoin.com

single-image

Kripto analisti Yashu Gola’ya göre, önceki Bitcoin ayı piyasalarına eşlik eden temeller, 2022’den tamamen farklı. Ancak, Bitcoin fiyatı için toparlanmayı riske atıyor. Birçok analist, Bitcoin’in yatay eğilimine potansiyel bir piyasa dibinin işareti olarak baktı. Ayrıca, BTC’nin keskin yükseliş dönüşlerinden önce benzer fiyat davranışları gösteren önceki ayı piyasalarından karşılaştırmalar yaptı. Yashu Gola, geçmiş piyasa diplerinden önce gelen çarpıcı benzer üç trendi değerlendiriyor.

Bitcoin fiyatı 2018 yatay trendi

2018’in Bitcoin ayı piyasası, ürkütücü derecede benzer fiyat eğilimlerine ve göstergelerine sahip. Bu açıdan, 2022’de potansiyel bir piyasa dibi için önemli bir ipucu görevi görüyor. Temel göstergelerden biri, Bitcoin’in 200 haftalık üstel hareketli ortalaması (200 haftalık EMA; aşağıdaki grafikte mavi dalga). 2018 ve 2022’de Bitcoin, 200 haftalık EMA’sının altında kapandıktan sonra, uzun yan konsolidasyon dönemine girdi.

Bitcoin fiyatı
2018 ayı piyasası fraktalını içeren BTC haftalık fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bitcoin’in yatay trendi, 2018 hariç, 11 gün sürdü. Fiyat destek olarak 200 haftalık EMA’sını geri aldı. Ardından Haziran 2019’da yaklaşık 14.000 dolara doğru hareket etti. 2022’de, yatay eğilim 28 Ekim’de 19. gününe girdi. Ancak, 200 haftalık EMA’nın üzerinde 26.000 dolar civarında net bir kırılma bekliyor.

Ek olarak, Bitcoin’in haftalık göreceli güç endeksi (RSI), potansiyel bir dip oluşumuna işaret ediyor. 2018’de, RSI’nin aşırı satım bölgesine (30’un altında) düşüşünü, BTC’nin yatay trendi ve sonunda tam teşekküllü bir yükseliş dönüşü izledi. Bu, Haziran ayında 30’un altına düştüğü ve Bitcoin’in 18.000 ile 20.000 dolar seviyeleri arasındaki yatay fiyat hareketini takip ettiği göz önüne alındığında, 2022’deki Bitcoin RSI trendine yarı yarıya benzer. 2018 fraktalı tekrarlanırsa, bu yükselişin tersine dönüş fazını takip etmesi olası.

2013-2015 boğa tuzağı desteği

Bitcoin’in 2022 ayı piyasası, azalan bir trend çizgisi direnci, zayıf bir boğa tuzağı destek trend çizgisi ve yatay bir destek seviyesinden oluşan 2013-2015’te tanık olunan fiyat trendleriyle benzerlikler paylaşıyor.

Bitcoin
2014-2015 ayı piyasası fraktalını içeren BTC haftalık grafik / Kaynak: TradingView

BTC, Aralık 2013’teki zirvesi olan 1.200 dolardan %82 ​​düştü. Bunu yaparken, Bitcoin azalan trend çizgisi direncinin üç kat üzerinde kapanmaya çalıştı. Yukarıdaki grafikte A, B ve C ile işaretlenmiştir. Eşzamanlı olarak, fiyat başka bir azalan trend çizgisinden sınırlı destekle boğa tuzağı rallilerine neden oldu.

Bitcoin sonunda 200 dolara yakın yatay bir trend çizgisi desteğinde dibe vurdu. Ardından azalan trend çizgisi direncinin üzerinde güçlü bir kırılma yaşadı. Böylece, 429 dolarlık 0,236 Fib çizgisine ulaştı. Aralık 2017’ye kadar fiyatı yaklaşık 20.000 dolara ulaşmıştı.

Haftalık grafikte Bitcoin 2013–2015 ayı piyasası / Kaynak: TradingView

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 2022’de Bitcoin, azalan trend çizgisi direncinin üzerindeki kırılma dışında, 2013-2015 ayı piyasasını yansıtma konusunda tüm kutuları işaretledi.

Haftalık grafikte Bitcoin 2022 ayı piyasası / Kaynak: TradingView

Bu nedenle, BTC’nin, kırılma gerçekleşirse 2023’ün başlarında 0.236 Fib çizgisi olan 30.000 dolara doğru bir ralli yapması mümkün.

Bitcoin MVRV-Z skoru

On-chain analiz perspektifine göre, Bitcoin’in 2022 düşüş eğilimi, önceki ayı piyasalarının sonunda olduğu gibi, onu değersiz hale getirdi. Örneğin, kriptonun ‘gerçeğe uygun değerine’ göre fazla/düşük değerini ölçen Bitcoin’in Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere (MVRV) Z-skoru, aşağıda gösterildiği gibi, önceki ayı piyasası dip seviyelerine denk gelen bölgeye düştü.

Bitcoin
Bitcoin MVRV-Z Skoru ve piyasa dipleri / Kaynak: Glassnode

On-chain gösterge, Bitcoin’in yukarıdaki iki fraktal doğrultusunda 18.000 – 20.000 dolar bölgesinde dibe vurma olasılığını artırıyor.

Bitcoin fiyatı için bu sefer farklı mı?

Önceki yıllardan farklı olarak, Bitcoin’in 2022 ayı piyasasına, esas olarak Fed’in sürekli olarak yüksek enflasyona yanıt olarak faiz oranı artışları neden oldu. Fed’in sıkılaştırma önlemleri ekonomideki fazla nakdi kaldırdı. Böylece yatırımcıların az sermayeyle riskli varlıklar üzerinde spekülasyon yapmasına izin verdi.

Sonuç olarak, BTC, 28 Ekim itibariyle 0.80’lik güçlü bir korelasyon katsayısı ile ABD hisse senetlerinin yanına düştü. Daha önce, Bitcoin piyasası, ABD hisse senetleriyle korelasyonunun sıfırın altına düşmesinden haftalar veya aylar sonra toparlandı. Aşağıdaki grafik 2014–2016, 2017–2018, 2019–2020 ve 2021’den dört örneği gösteriyor.

Bitcoin fiyatı
BTC haftalık fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bu nedenle, ABD hisse senetleri ile korelasyonu pozitif kalırsa, BTC düşüş eğilimi riskleri taşır.

Bitcoin fiyatı
CME Bitcoin opsiyon pozisyon dağılımı / Kaynak: Ecoinometrics

Ecoinometircs veri kaynağı analisti Nick, “Traderlar, Bitcoin’in 10.000 ile 15.000 dolara kayma olasılığını görüyor. Ancak bundan daha düşük bir seviyeye için daha düşük bir ihtimal görüyorlar,” dedi. Bu arada, bu yılın sonunda sona erecek 2.000’den fazla CME Bitcoin opsiyon sözleşmesi, satış pozisyonlarına yönelik net bir önyargı gösteriyor. Başka bir deyişle, traderlar BTC fiyatı için daha fazla düşüş bekliyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: