Bitcoin

Madenci Kapitülasyonu Olabilir! – Kriptokoin.com

single-image

Kripto analisti Andjela Radmilac’a göre, halka açık Bitcoin madencileri ikinci bir teslimiyetin mümkün olduğunu gösteriyor. Analist, devam eden madenci kapitülasyonunun yıl sonuna kadar devam edebileceğini kaydediyor. Çünkü, hash oranının daha da artması bekleniyor. Andjela Radmilac’ın analizlerini okuyucularımız için hazırladık.

Bitcoin madencilerinin durumunu takip etmek neden önemli?

Piyasa dibini belirlemek, çok fazla tahminde bulunmayı gerektirir. Bitcoin’in son zamanlardaki oynaklığı, jeopolitik belirsizlik ve yerel düzenlemelerden kripto piyasasının iç patlamalarına kadar çeşitli faktörlerden kaynaklandı. Madenciler, tarihsel olarak Bitcoin’in performansının en güvenilir alametlerinden biri olmuştur.

Bitcoin madencileri, kripto piyasasının temelini oluşturur Ayrıca, oynaklığı azaltan güçlü direnç seviyeleri yaratır. BTC’nin en büyük holder’larından biri olan madencilerin, kripto paralarını ellerinde tutarak ve tasfiye ederek piyasayı sallamaları mümkün. Bu yüzden, piyasanın durumunu analiz etmek, Bitcoin madencilerinin durumunu analiz etmeyi gerektirir.

Bitcoin

Madenci sağlığının en sağlam göstergelerinden bazıları Hash Ribbons olmuştur. Hash Ribbons, madencilerin ne zaman teslim olduğunu gösterir. Ayrıca, Bitcoin hash oranının 30 günlük hareketli ortalaması ile 60 günlük hareketli ortalaması arasındaki farkı gösterir. Madencilerin teslim olması, Bitcoin’in benim için çok pahalı hale geldiğini gösteriyor. Yani Bitcoin’in piyasa fiyatı, onu üretmek için gereken elektrik maliyetini karşılayamayacak kadar düşük.

Hash Ribbons’a göre, madenci kapitülasyonunun en kötüsü, Bitcoin hash oranının 30 günlük MA’sı 60 günlük MA’nın üzerine çıktığında genellikle sona erer. Yılbaşından bu yana, aşağıdaki grafikte koyu kırmızı ile gösterilen bu geçişin üç ayrı örneğini gördük.

Bitcoin
Ocak – Ekim 2022 Bitcoin Hash Ribbons göstergesi / Kaynak: Glassnode

Veriler, şiddetli madenci kapitülasyonunun bu yıl Haziran ortasında başladığını ve Ağustos ortasına kadar sürdüğünü gösterdi. Ayrıca veriler, yukarıdaki grafikte gösterilen Hash Ribbons’u geçerek destek alıyor.

Madenci gelirleriyle birlikte BTC varlıkları da düşüyor

Halka açık en büyük 9 Bitcoin madencilik şirketinin BTC varlıkları, bu eğilimi daha da destekliyor. Birkaç büyük madenci, Mayıs ve Haziran arasında ağır satış baskısı yarattı. Bu dönemde yaklaşık 8.765 BTC’yi tasfiye etti. Satış baskısı Haziran ayından bu yana aylık bazda sabitlenmiş gibi. Bununla birlikte, üç aylık veriler çok farklı bir tablo çiziyor. İlk 9 halka açık Bitcoin madencisinin varlıkları, ikinci çeyrekte 125.171 BTC’den üçüncü çeyrekte 102.407 BTC’ye geriledi.

Bitcoin
Ocak – Eylül 2022 döneminde halka açık en büyük 9 Bitcoin madencilik şirketinin BTC varlıkları

Yukarıdaki tabloda gösterilen rakamlar Ekim ayında daha da düştü. Bu ayın başlarında Core Scientific, Eylül ayında elinde tuttuğu 1.000 BTC’den fazlasını tasfiye etti. Ayrıca, 26 Ekim’de elinde sadece 24 BTC olduğunu bildirdi.

Madencilik zorluğu ve hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken, madenciler gelirleri ve kaynakları açısından sıkışıyorlar. Ortalama hash oranı 2022’de her çeyrekte artıyor. Buna ilaveten, dördüncü çeyrek sona erdiğinde daha da yüksek bir oranda artacak.

2022’de halka açık ilk 7 Bitcoin madencisinin ortalama hash oranı

Veriler, Bitcoin’in yılın ikinci yarısındaki düşüşünün madenci gelirinde kayda değer bir düşüşe neden olduğunu gösteriyor.

2011 – 2022 döneminde exahash başına Bitcoin madenciliği geliri / Kaynak: Glassnode

Bitcoin madenci kapitülasyonunun yıl sonuna kadar devam etmesi mümkün

Bitcoin’in fiyat oynaklığı, düşen gelir ve azalan BTC varlıkları da borsayı etkiledi. Halka açık tüm Bitcoin madencilik şirketlerinin hisseleri, Ekim 2021’deki zirveden bu yana keskin bir düşüş yaşıyor. Core Scientific, geçen yıl CORZ’nin neredeyse %90 oranında düşmesiyle başı çekiyor. Argo Blockchain ve BitDigital, %88’lik bir düşüşle onu geride bırakıyor.

Ekim 2021 – Ekim 2022’ye kadar halka açık Bitcoin madencilik şirketlerinin hisse senedi fiyatı / Kaynak: TradingView

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere hash oranının daha da artması bekleniyor. Bu arada ayı piyasasının sonu da görünmüyor. Bu yüzden, devam eden madenci kapitülasyonunun yıl sonuna kadar devam etmesi mümkün. Veriler, madencilerin koyu kırmızı bölgeden çıktığını ve ya düzleştiğini ya da konsolide olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, daha kötüsü henüz bitmedi. Bunun da hassas piyasayı daha da sallayacak ek satış baskısı yaratması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: