Bitcoin

Son Kapitülasyon Dalgası Geliyor mu? Bitcoin Madencileri Satıyor! – Kriptokoin.com

single-image

Son aylarda zar zor geçinen Bitcoin madencileri, Binance-FTX krizinden sonra iyice zor durumda kaldılar. Yeni veriler, BTC fiyatı Kasım 2020 zirvelerine geri dönerken balinaların satmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Bitcoin balinaları son iki haftada 140 bin BTC sattı

Borsa krizleri, Bitcoin ayı piyasasının sonlarında medyana gelen tarihsel bir eğilim haline geliyor. Önceki ayı döngüleri sırasında benzer bir olay Mt.GOX etrafında gerçekleşmişti. Ardından Bitmex ve şimdi FTX’in iflasa yaklaştığını gördük.

Kripto para piyasası için neredeyse %15 ila %20’lik bir düşüşe neden olan FTX krizi, boğaları son derece sıkı çalışmaya zorluyor. Piyasa şimdilik son yılların en düşük seviyelerine ulaştıktan sonra bir miktar toparlanma fırsatı buldu. Ancak, tarihsel verilere göre yine de aşağı doğru bir adım daha atma şansları var. Yeni veriler, balinaların ve madencilerin mevcut piyasa trendine karşı satmayı tercih ettiğini gösteriyor. Böylece BTC’de son birkaç ayda yaklaşık bir milyar gerçekleşmiş kayıp yaşadı. 1000-10.000 BTC tutan balinalar, 140.000 civarında BTC sattı. On-chain analisti Ali Martinez, bu satışların fiat bazında 2,24 milyon doları bulduğunu söylüyor.

BTC fiyatı FTX krizi öncesinde yaklaşık bir haftalık süre boyunca 20-21,000 dolar aralığında zaman geçirdi. Bu esnada, balina cüzdanlarındaki BTC miktarı 4,93 milyon dolardan fazlaydı. Piyasa negatife dönerken fiyat düştü, bu da balinaların stoklarında keskin bir düşüşe yol açtı. Güncel veriler, balinaların şu anda 4.7 milyon dolardan daha faz BTC tuttuğunu gösteriyor.

Madenciler de son derece temkinli davranıyor

Küçülen balinalarla birlikte madencilerde rezervlerini yavaş yavaş tüketmek zorunda kaldı. 15,682.69 dolara varan son düşüşte madenciler eper zorlandı. Sonuç olarak, madenciler son birkaç gün içinde rezervlerinden yaklaşık 3000 BTC kaybetti. Ali Martinez, bu eğilimin doğrudan FTX olayıyla ilgili olduğunu söylüyor:

Bitcoin madencileri, FTX haberlerini dikkatle alıyor gibi görünüyor. On-chain veriler, BTC madenci rezervlerinin son iki günde yaklaşık 3.000 BTC düştüğünü ve yaklaşık 48 milyon dolar değerinde olduğunu gösteriyor.

Kriptokoin.com olarak geçtiğimiz haftalarda Dünyanın en büyük Bitcoin madencilerinden Core Scientific’in iflas etmek üzere olduğunu aktarmıştık. Bunun ardından FTX-Alameda Research’ün sorunları çok fazla piyasa korkuya neden olduğundan, madenciler şimdi eskisinden daha zor koşullarda mücadele ediyor. Bazı analistler piyasanın hızlıca toparlanabileceğinden emin değiller.

Peter Brandt, 16.000 doların altına düşmesine rağmen hala Bitcoin için çok umutlu

Kıdemli analist, en son tweet’lerinde, BTC için 15.000 dolar altında yeni dip seviyeleri belirledi. Brandt’in şu anda en büyük endişesi, önceki hiçbir ayı döngüsünün şimdiye kadar fiyatları bir önceki boğa döngüsünün en yüksek seviyesinin altına almamış olması.

Brandt, Bitcoin’in, 2017 boğa koşusunun ATH’si olan ve kırılmaz bir destek seviyesi olarak kabul edilen 21.000 dolar fiyat seviyesinin altına düştüğü gerçeğine atıfta bulunuyor. Ancak tarihsel veriler bu durumun zaman zaman farklı sonuçlar verdiğini gösteriyor.

2015’teki düşüş sırasında BTC, Nisan 2013’te 259 dolardan işlem görürken 150 dolar fiyat seviyesine ulaştı. Bitcoin’in aynı modeli tekrarlaması durumunda fiyatı 11.300 dolar seviyesine ulaşmalı ve ardından bir birikim dönemi olarak hareket edecek bir konsolidasyona girmelidir. Brandt, daha önce görülmemiş piyasa koşulları hakkında bir not vermeden önce, BTC’nin şimdiye kadar gördüğü en zorlu düşüş olmadığını söyleyerek 16.000 doların altındaki en son düşüş hakkında göz alıcı istatistikler gösterdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: